Chorują tysiące łodzian

Czytaj dalej
Liliana Bogusiak-Jóźwiak

Chorują tysiące łodzian

Liliana Bogusiak-Jóźwiak

Przeziębionych łodzian jest więcej niż przed świętami Chorujemy też na zapalenie oskrzeli i płuc Dotychczas w łódzkim sanepidzie nie wyizolowano wirusa grypy.

A ż 5304 przypadki zachorowań na infekcje grypopodobne zgłoszono do sanepidu w tygodniu przedświątecznym (to najnowsze dane). Zachorowało 2434 u dzieci i 2870 osób dorosłych. W tym tygodniu, jak twierdzą lekarze, liczba zachorowań jest w niektórych poradniach nieco większa. Infekcje częściej łapią jednak dzieci niż dorośli. Dotychczas w łódzkim sanepidzie w pobranych od pacjentów wymazach nie wyizolowano wirusa grypy.

Bardzo dużo chorych zgłasza się do poradni przy ulicach Leczniczej 6, Studzińskiego 61, Kopcińskiego 32 oraz Felińskiego 7.

- Przeziębienie, infekcja górnych dróg oddechowych, angina oraz zapalenie oskrzeli - wylicza schorzenia, z którymi zgłaszają się pacjenci, doktor Maria Later, lekarz rodzinny przyjmujący w poradni przy ul. Leczniczej. - Wśród przyjmowanych przeze mnie pacjentów dominują osoby w wieku 75 plus, choć dziś zgłosiła się do gabinetu młoda kobieta z anginą.

Zdaniem pani doktor, w poradni od lat bardzo dobrze działa program szczepień przeciwko grypie, z roku na rok z tej formy profilaktyki korzysta coraz więcej pacjentów. Toteż w sezonie zimowym pacjenci chorują rzadziej niż kiedyś.

Z obserwacji lekarzy wynika, że ilość zachorowań wśród najmłodszych łodzian zwiększyła się tuż przed świętami. Prym wiodą infekcje grypopodobne oraz infekcje jelitowe o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Jest też dużo powikłań w postaci zapalenia płuc lub oskrzeli.

- Obserwuję wśród swoich pacjentów, że u wielu doszło do zaostrzeń astmy oraz stanów zapalnych krtani - mówi Dorota Greif, pediatra przyjmująca w poradni przy ul. Leczniczej 6.

Zapalenie oskrzeli i przeziębienie to główne powody zgłaszania się rodziców z dziećmi do lekarza pediatry w poradni przy ul. Studzińskiego 61.

- Mamy od kilku dni bardzo dużo pacjentów - usłyszeliśmy w rejestracji poradni.

Wzrostu liczby zachorowań nie zaobserwowano natomiast w poradniach przy ul. Syrenki 27, ul. Rewolucji 1905 roku 54 oraz w poradni przy ul. Odrzańskiej 29.

Liliana Bogusiak-Jóźwiak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.