Anna Folkman

Choroba brudnych rąk atakuje. Jest coraz więcej zakażeń

Choroba brudnych rąk atakuje. Jest coraz więcej zakażeń
Anna Folkman

W lawinowym tempie przybywa osób zakażonych żółtaczką typu A w naszym regionie i w Polsce. Jak się uchronić? Ostatnie dwa tygodnie to prawie cztery razy więcej zakażeń niż w całym 2016 r.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (wzw A) to choroba zakaźna wywołana przez wirusa, nazywana potocznie żółtaczką lub „chorobą brudnych rąk”.

- Do 15 maja zarejestrowaliśmy 13 przypadków zachorowań na WZW A. Trzy przypadki zarejestrowaliśmy w pierwszym kwartale roku, pozostałe 10 przypadków w ostatnich dwóch tygodniach - podaje Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - Ostatnie 10 przypadków zgłoszonych zostało z trzech powiatów: 7-Szczecin, 2-Stargard, 1-Police. Wszystkie zgłoszone zachorowania dotyczą mężczyzn. Na razie nie ustalono źródła i związku pomiędzy zachorowaniami.

Porównując te dane do ubiegłego roku, widać znaczący wzrost zachorowań. Wówczas w skali roku zarejestrowano tylko cztery przypadki WZW A.

- Wszystkie zachorowania były zawleczone z innych stref klimatycznych i wystąpiły u osób m.in. po powrocie z Maroka, Kenii, Somalii i Wysp Zielonego Przylądka - wymienia Kapłan.

Jak się okazuje, wzrost zachorowań odnotowywany jest również w całej Polsce.

- Do 15 maja zarejestrowano 111 przypadków zachorowań na WZW A, zaś w tym samym okresie w 2016 r oku zachorowań było tylko 11 - kończy Małgorzata Kapłan.

Przed żółtaczką broni szczepienie

- Szczepienie przeciw WZW A jest najlepszym sposobem zapobiegania zachorowaniom - informuje Małgorzata Kapłan z sanepidu. - Skuteczność szczepienia przeciw WZW A, po podaniu dwóch zalecanych dawek, oceniana jest na poziomie 98 proc.

Szczepienia przeciw WZW A są przeznaczone do stosowania wszystkim osobom nieszczepionym od 1. roku życia. Szczepienia przeciw WZW A są zalecane szczególnie dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym i młodzieży, które nie chorowały na WZW A, pracownikom służby zdrowia, żłobków, przedszkoli, pracującym w wojsku, osobom planującym podróże do krajów rozwijających się i innych o wysokiej zapadalności na WZW A (turystom, wojskowym na misjach itp.), osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, obsłudze urządzeń kanalizacyjnych i innych mających kontakt z zanieczyszczeniami i odpadami komunalnymi, pacjentom z przewlekłymi chorobami wątroby, zwłaszcza zakażonych wirusem WZW typu B i C, osobom z otoczenia chorych na WZW A, zakażonym HIV, narkomanom, homoseksualistom, osobom chorym na hemofilię.

- W przypadku planowanej podróży szczepionkę optymalnie należy podać przynajmniej 2 tyg. przed wyjazdem, ponieważ przeciwciała wykrywane są 12-15 dni po podaniu pierwszej dawki szczepionki - podpowiada Kapłan.

Nawet zachowanie podstawowych zasad higieny nie zagwarantuje pełnej ochrony przed zachorowaniem.

W przypadku wystąpienia zakażenia objawy WZW A utrzymują się od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Droga zakażenia występuje najczęściej poprzez spożycie skażonego pożywienia (np. nieumytych owoców) i skażonej wody, przez kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce), kontakty seksualne z osobą zakażoną lub chorą.

Osoby zakażone są zakaźne nawet w okresie 2 tygodni przed pojawieniem się u nich pierwszych objawów i około tygodnia (czasami więcej) po ich ustąpieniu.

Początek zakażenia nie jest charakterystyczny. Występują objawy grypopodobne (gorączka, bóle głowy) oraz brak apetytu, nudności, wymioty. Następnie po ok. 2 tyg. pojawia się u części chorych żółtaczka ( zażółcenie skóry, spojówek, śluzówek, ciemne zabarwienie moczu i odbarwiony stolec). Objawy te pojawiają się 2-7 tygodni (średnio ok. 1 miesiąca) od momentu zakażenia i mogą trwać nawet przez wiele tygodni.

Zapobieganie to przestrzeganie podstawowych zasad higieny, tj.: dokładne mycie rąk przed każdym posiłkiem i po wyjściu z toalety, dokładne mycie owoców i warzyw przed spożyciem. Wymagajmy, by żywność nieopakowana podawana była w rękawiczkach jednorazowych. Dostępna jest również skuteczna szczepionka. Szczepienie jest odpłatne.

Anna Folkman

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.