Cena masła w górę. Czy to jest zmowa producentów?

Czytaj dalej
Marek Rudnicki

Cena masła w górę. Czy to jest zmowa producentów?

Marek Rudnicki

Ceny tego produktu rosną już od kilku miesięcy. Po parę groszy, ale nieustannie

Ceny mleka surowego są wyższe niż przed rokiem. Masło robi się z mleka, a więc i jego cena jest wyższa. W okresie od stycznia do maja tego roku w porównaniu z podobnym okresem 2016 r., cena skupu mleka wzrosła o ponad 24 proc.

- Dwa fakty wpłynęły na podwyżki - uważa Jarosław Rzepa, szef zachodniopomorskiego PSL. - Przed kilkoma miesiącami mieliśmy w Polsce bardzo niskie ceny krów. Obserwowaliśmy to też u nas i konsekwencję w postaci gwałtownej wyprzedaży lub przeznaczanie do rzezi najcenniejszych stad. Mniejsze pogłowie, to mniejsza ilość produkowanego mleka i wzrost jego ceny. A to wpłynęło też na wzrost ceny masła. Obawiam się, że to jest nieczysta gra przetwórców i producentów mleka, którzy wykorzystują te sytuację i mamy wzrost cen. Oczywiście, teoretycznie trzeba by ich „złapać za rękę” i udowodnić zmowę cenową, co nie jest proste.

Ceny masła różne. W Netto kostka Masła Extra kosztuje 5,79 zł, a Masła Mlekovita - 6,49 zł, w Biedronce Masła Mleczna Dolina - 4,99 zł i Masła Extra Polskie - 6,49 zł, a w Lidlu Masła Extra Łaciate - 6,49 zł.

Weług informacji Bankier.pl Komisja Europejska w 2015 r. zdecydowała, że po 31 latach obowiązywania systemu kwot mlecznych, system ten zostanie zniesiony. W ramach Wspólnej Polityki Rolnej rozpoczęto więc limitowanie produkcji, ponieważ podaż przewyższyła popyt, a skup interwencyjny KE uznała za nieopłacalny.

- Obecna sytuacja dotycząca masła w Polsce to wynik sytuacji rynkowej, nie tylko w kraju, ale i na całym świecie - tłumaczy Dariusz Sapiński, prezes Grupy Mlekovita.

- Kiedy w Unii Europejskiej zniesiono limity, podaż mleka gwałtownie wzrosła - komentuje Lech Karendys, doradca wydziału handlowego SM Mlekpol w Grajewie (producent Mleka Łaciate). - Większa podaż spowodowała spadek cen, który był najbardziej dotkliwy w pierwszym półroczu ubiegłego roku.

Z produkcją mleka, co wpływa na cenę masła, nadal nie jest najlepiej. Starczy powiedzieć, że niegdyś zachodniopomorskie miało mleczarnie lub skupy niemal że na każdej wsi. Dziś zostały w naszym regionie jedynie cztery mleczarnie.

Marek Rudnicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.