Cała sala śpiewała: 200 lat dla pani Eleonory. Seniorzy górą!

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Cała sala śpiewała: 200 lat dla pani Eleonory. Seniorzy górą!

Leszek Kalinowski

Stulatka Eleonora Kaczmarek także pojawiła się dziś w Filharmonii Zielonogórskiej, by razem z innymi seniorami rozpocząć świętowanie w ramach XX Lubuskiego Tygodnia Seniora. Recepta na długie, szczęśliwe życie? Zdaniem pani Eleonory to praca, praca, uczciwa praca...

W województwie lubuskim żyje obecnie 39 stu- i więcej latków. Jak podkreśla Eleonora Kaczmarek, by długo żyć, trzeba lubić swoją pracę i mieć wokół siebie przyjaznych ludzi. I nie zapominać o uśmiechu, który towarzyszył pani Eleonorze przez całą wczorajszą uroczystość.

Marszałek Elżbieta Anna Polak dodaje: - Najważniejsze jest podeście - uśmiech od rana do wieczora i aktywność fizyczna. Zapraszam do aktywnego udziału w wydarzeniach Tygodnia Seniora, ale też przez cały rok. Żeby nam się chciało, tak jak nam się nie chce.

Jubileuszowy, bo XX Lubuski Tydzień Seniora, to ponad 300 imprez w wielu miejscowościach naszego województwa. Na uroczystą inaugurację zaproszono m.in. byłego marszałka Andrzeja Bocheńskiego oraz byłą kierownik departamentu ds. społecznych Zenonę Krawczyk, bo to właśnie oni byli inicjatorami wyjątkowego święta seniorów. Od 20 lat w październiku wiele uwagi poświęca się osobom w trzecim wieku. Pojawiają się też nowe projekty skierowane właśnie do tej grupy Lubuszan. Choć chciałoby się więcej i więcej... Bo potrzeby są ogromne, społeczeństwo się starzeje.

- Pamiętam, jak 20 lat temu, będąc burmistrzem Małomic, zorganizowałam wyjazd seniorów do Zielonej Góry, by świętowali wszyscy razem. Nie wiadomo, kiedy minęło już tyle edycji - dodała marszałek Polak, podkreślając, że sama już jest babcią.

Podczas uroczystości marszałek zapewniała seniorów o wsparciu samorządu województwa i zachęcała do aktywności. - Chciałbym zachęcić państwa do jeszcze większej aktywności, do włączenia społecznego, do zadbania o siebie, bo przecież w regionie lubuskim, mamy doskonałe warunki. Stworzyliśmy je dla państwa. To są programy prozdrowotne, diagnostyczne i profilaktyczne np. Zdrowe Płuca Lubuszan. Teraz w październiku zachęcamy do badań mammograficznych, ale również prowadzimy akcję stop cukrzycy oraz program rehabilitacji. Warto skorzystać, bo najważniejsze, żeby senior był zdrowy.

Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznego w Zielonej Górze - Jakub Piosik, zachęcał seniorów także do korzystania z utworzonych właśnie poradni, a znajdują się one w Drezdenku, Słubicach, Świebodzinie, Zielonej Górze i Żaganiu. Biskup Paweł Socha składał seniorom życzenia, by zawsze byli aktywni, pełni nadziei i wiary. Życzeń było dużo więcej m.in. od wojewody, parlamentarzystów, gospodarzy lubuskich miejscowości.

Podczas uroczystości uhonorowani zostali wspomniani już pomysłodawcy obchodów Lubuskiego Tygodnia Seniora. Wykład inauguracyjny pt. „Jakość życia seniora” wygłosiła dr hab. Beata Trzop. Podczas uroczystości poznaliśmy także laureatów konkursu plastycznego pod hasłem „Województwo Lubuskie za 100 lat”. Uczestnicy wydarzenia obejrzeli również reportaż pt. „20 lat minęło” oraz wysłuchali koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego.

Przez cały tydzień w wielu miejscowościach odbywać się będą bale, koncerty, kabarety, wycieczki, wieczorki poezji, wystawy, wykłady...

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.