Anna Gronczewska

Byłem na tamtych cmentarzach

Byłem na tamtych cmentarzach
Anna Gronczewska

Z Jarosławem Olbrychowskim, prezesem stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku w Łodzi, rozmawia Anna Gronczewska

Dzień upamiętniający ofiary Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w kwietniu, ale to we wrześniu 1939 roku oficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze policji trafili w ręce sowietów. Jak to się wszystko rozegrało?

W okolicach 15 sierpnia 1939 roku komendanci Policji Państwowej wydali zarządzenie wypowiadające policjantom urlopy, zwolnienia lekarskie. Skoszarowano ich w macierzystych jednostkach. Kiedy wybuchła wojna, w okolicach 3 września, policjanci zostali przesunięci na wschodnie rubieże Polski - do województw wołyńskiego, podolskiego. Tam mieli pomóc Korpusowi Ochrony Pogranicza. Po wybuchu II wojny światowej policja miała stać się służbą chroniącą granice. 17 września 1939 roku sowiecka Rosja napadła na Polskę. Funkcjonariusze policji byli skoszarowani na wschodzie, więc sowieci nie musieli ich nawet szukać. Zostali aresztowani i przewiezieni do trzech obozów na terenie sowieckiej Rosji - Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa.

Policjanci byli więzieni sami czy z oficerami Wojska Polskiego?

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Gronczewska

Jestem łodzianką więc Kocham Łódź. Piszę o historii mojego miasta, historii regionu, sprawach społecznych, związanych z religią i Kościołem. Lubię wyjeżdżać w teren i rozmawiać z ludźmi. Interesuje się szeroko pojmowanym show biznesem, wywiady z gwiazdami, teksty o nich.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.