Budżet obywatelski nie może powtórzyć starych błędów

Czytaj dalej
Mariusz Parkitny

Budżet obywatelski nie może powtórzyć starych błędów

Mariusz Parkitny

Od środy każdy może zgłaszać pomysły na poprawę życia w swojej dzielnicy. Projekty inwestycji można już zgłaszać poprzez stronę sbo.szczecin.eu

Do wydania jest 8 mln zł. Szczeciński Budżet Obywatelski (SBO) na 2018 rok rusza pełną parą. Będzie trochę nowości .w porównaniu do lat ubiegłych. Władze Szczecina liczą, że ta edycja przyciągnie i zainteresuje więcej mieszkańców niż do tej pory.

- Odświeżona formuła, ścisła współpraca z mieszkańcami, czy nowy serwis internetowy - to tylko część zmian, które czekają nas w piątej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego pod hasłem „Miliony na pomysły” - tak miasto reklamuje SBO 2018.

- Mamy nadzieję, że wszystkie zmiany, których dokonamy przybliżą mieszkańcom ideę partycypacji i zachęcą ich do współdecydowania o przyszłości miasta - mówił prezydent Piotr Krzystek.

- Budżet obywatelski wraca do mieszkańców, to oznacza, że jeszcze bardziej kładziemy nacisk by mieszkańcy w sposób bezpośredni i w większym zakresie niż dotychczas mogli w tym procesie uczestniczyć - dodaje Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta.

Zadania duże i małe

Pomysły inwestycji można zgłaszać do 5 lipca. Może to zrobić każdy mieszkaniec Szczecina (nie musi być zameldowany). W środę ruszyła nowa strona internetowa (sbo.szczecin.eu), która ma pełnić rolę poradnika, informatora i platformy do głosowania. W puli jest 8 milionów złotych - o milion więcej niż rok wcześniej. 2,4 mln zł będzie przeznaczone na zadania ogólnomiejskie, 5,6 mln zł na pomysły dzielnicowe (duże i mniejsze). Jedną z nowości ma być całkowite skomputeryzowanie procedury.

- Chcemy, aby zgłaszanie projektów i głosowanie odbywało się całkowicie przez internet, bo zdecydowana większość osób wybierała do tej pory tę formę - mówił Paweł Szczyrski, dyrektor Biura ds. Organizacji Pozarządowych w szczecińskim magistracie.

W poprzednich roku na kilkadziesiąt tysięcy oddanych głosów z formy papierowej skorzystało zaledwie kilkuset osób. Dla tych, którzy nie mają dostępu do internetu, będą stworzone komputerowe miejsca do głosowania, a pomagać w wysłaniu głosu mają urzędnicy. Po mieście krążył będzie budżetobus, w którym będzie można zagłosować.

- Budżetobus się sprawdził, bo wszędzie dojedzie - ocenił dyrektor Szczyrski.

Kalendarz

Ale zanim dojdzie do głosowania nad pomysłami inwestycji osiedlowych (planowane jest na październik), projekty zostaną zweryfikowane pod względem prawnym i możliwości wykonania (we wrześniu). Jeszcze w czerwcu odbędą się trzy spotkania informacyjne: 18 czerwca w godzinach 11-18 na Jasnych Błoniach w ramach Szczecińskich Spotkań Organizacji Pozarządowych oraz 22 i 26 czerwca w godzinach 15-18 w Centrum Informacji Turystycznej na pl. Żołnierza 20.

Planowane są też konsultacje z mieszkańcami, wyjaśniające filozofię budżetu obywatelskiego oraz zachęcające do głosowania. To będą spotkania projektowe, 8 dzielnicowych i 1 ogólnomiejskie, podczas których projektodawcy będą mieli okazję zapoznać zainteresowanych z ich pomysłami i wspólnie je przedyskutować.

Radni mają uwagi

We wtorek podczas posiedzenia komisji do spraw inicjatyw społecznych radni mieli wiele pytań do dyr. Szczyrskiego. Miedzy innymi o zwiększenie liczby konsultacji, niejasne zasady opiniowania projektów przed dopuszczeniem do głosowania.

- Szczeciński budżet obywatelski to niezdrowa konkurencja zamiast współpracy i poszukiwania najlepszych rozwiązań - mówił radny Wojciech Dorżynkiewicz.

Radny Rafał Niburski zwracał uwagę, że podczas oceny projektów przed dopuszczenim do głosowania dochodziło do kompromitujących sytuacji. Np. dopuszczano do głosowanie projekty, które wcześniej zostały negatywnie ocenione.

- Zdarzały się takie przypadki i nie chcemy, aby się więcej powtórzyły - mówił dyr. Szczyrski.

Sprawa ogrodu

Jedna z takich spraw dotyczy budowy sensorycznego ogrodu zabaw w Parku Brodowskim, który ma powstać w sąsiedztwie starego cmentarza. Nie wiadomo jednak, czy powstanie. Projekt wygrał w budżecie na 2017 r., ale wzbudza protesty mieszkańców. Twierdzą, że ogród ma powstać na terenie cmentarza (miasto zaprzecza). We wtorek zorganizowali protest przeciwko inwestycji. Do projektu były też zastrzeżenia na etapie opiniowania (m.in. co do kwoty prac), a mimo to przeszedł i wygrał. We wtorek władze Szczecina wydały oświadczenie. Miasto proponuje spotkanie mieszkańców osiedla Żelechowa w sprawie zagospodarowania Parku Brodowskiego.

- To będzie okazja do wysłuchania argumentów za i przeciw oraz do wyjaśnienia szczegółów dotyczących projektu. Spotkanie planowane jest jeszcze w czerwcu. Od niego zależeć będzie ostateczna decyzja dotycząca realizacji inwestycji - mówi Tomasz Klek z magistratu.

Zapewnia, że nigdy nie było i w dalszym ciągu miasto nie ma zamiaru realizacji projektu na terenie byłego, przedwojennego Cmentarza Drzetowskiego, a jedynie w jego sąsiedztwie. Jeśli projekt trafi do realizacji to w okrojonej wersji.

- Projekt jest zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego. W uzgodnieniu z wnioskodawcami, biorąc pod uwagę głosy mieszkańców, zrezygnowano z elementów ogrodu sensorycznego, które mogą generować hałas, pozostawiając jedynie elementy wizualne, zapachowe i dotykowe - dodaje Klek.

Nie ma też w planie budowy dużego boiska wielofunkcyjnego, pozostały jedynie niektóre elementy sportowe, w tym małe boisko rekreacyjne.

- Miasto uruchomiło procedurę opracowania koncepcji programowo-przestrzennej, która dokładnie wskaże rozmieszczenie poszczególnych elementów zadania takich jak: ogród do stymulacji sensorycznej, boisko rekreacyjne, plac zabaw, kącik seniora oraz elementów małej architektury. Koncepcja będzie zaprezentowana wszystkim zainteresowanym - kontynuuje Klek.

Mariusz Parkitny

Jestem dziennikarzem od ponad dwóch dekad. Piszę do Głosu Szczecińskiego, Naszego Miasta Szczecin, Trendy, portali www.gs24.pl, szczecin.naszemiasto.pl.


Jestem absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Dlatego w pracy zajmuję się najczęściej sprawami wymiaru sprawiedliwości: relacjami z procesów, opisywaniem śledztw. Interesują mnie też sprawy Szczecina. Czasem przyglądam się też naszej polityce, która potrafi przyprawić o ból głowy.


Znajdziecie mnie też bardziej prywatnie na Facebooku https://www.facebook.com/mariusz.parkitny.75 Twitterze https://twitter.com/ParkitnyMariusz i Instagramie https://www.instagram.com/parkitnymariusz/?hl=pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.