Marek Rudnicki

Budowa S6? Inwestycja zacięła się w ministerstwie

Do 2020 r. będzie gotowy odcinek S6 do Słupska. Szczecińska GDDKiA pracuje sprawnie, czego nie można powiedzieć o gdańskiej Fot. GDDKiA Do 2020 r. będzie gotowy odcinek S6 do Słupska. Szczecińska GDDKiA pracuje sprawnie, czego nie można powiedzieć o gdańskiej
Marek Rudnicki

Ministerstwo zapowiadało: droga S6 zrealizowana do roku 2020.

Wypowiedzi ministra zaniepokoiły nas. Wynikało z nich, że realizacja drogi S6 może być zagrożona. Mimo wcześniejszych deklaracji tak poprzedniego rządu, jak i obecnego.

14 listopada 2014 r. Hanna Dzikowska, szefowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, zapewniała dziennikarzy z „Głosu Pomorza”:

- Drogę S6 można budować na całej jej trasie w naszym województwie. Parę miesięcy temu wydaliśmy decyzję środowiskową dla odcinka od Trójmiasta do Lęborka. Teraz na etap od Lęborka do Słupska.

Dwa lata później, 18 października 2016 r. w wywiadzie dla „Głosu” minister Jerzy Szmit z resortu infrastruktury wypowiedział niepokojącą opinię:

- Poprzedni rząd zostawił nam program drogowy ze znacznie większym planem wydatków niż było na to pieniędzy w budżecie. O tym mówiliśmy wiele razy. Wiele inwestycji wrzucono w ostatniej chwili, tuż przed wyborami parlamentarnymi. Dlatego musimy to wszystko bardzo dokładnie przemyśleć. Musimy bowiem stworzyć spójną mapę inwestycji drogowych dla całej Polski. I to nie jest tak, że wstrzymaliśmy realizację inwestycji drogowych.

Tę niejednoznaczną wypowiedź spróbowaliśmy wyjaśnić w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Odpowiedziała nam Elżbieta Kisil, rzecznik ministra, uspokajając, że S6 dla ministerstwa „to jeden z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w Polsce”.

Przypomnijmy, że inwestycja ta została ujęta w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) i wstępnie skierowana do realizacji już we wrześniu 2015 r.

- Należy niemniej mieć na względzie także uwarunkowania finansowe - zastrzegła zaraz rzeczniczka. - Wartość limitu Programu wynosi 107 mld złotych, co jest niewystarczające przy wartości wszystkich zadań w tym Programie ujętych, która sięga blisko 200 mld złotych.

Jest niewystarczająca? Czy nie starczy wobec tego na dokończenie S6? Tu odpowiedź zamiast uspokajać, niesie kolejną niewiadomą.

- Zostały podjęte działania optymalizacyjne, które mają na celu realizację programu drogowego w jak najszerszym zakresie - mówi mało precyzyjnie rzecznik. - Intencją ministerstwa jest, aby uruchomione przetargi uwzględniały wypracowane przez powołany Komitet Sterujący i grupy robocze, rekomendacje w zakresie wdrożenia norm mających bezpośrednie przełożenie na efektywność procesu udzielania zamówień publicznych, ograniczenia obszarów sporu i rozbieżnych interpretacji w zakresie obowiązków stron.

I najistotniejsze stwierdzenie, mało optymistyczne:

- Na tym etapie realizacji PBDK jest za wcześnie na określenie szczegółowego harmonogramu budowy tej inwestycji.

Marek Rudnicki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.