Wojciech Kulig

Budowa ruszy w 2017. Europejski szlak rowerowy w naszym regionie

Budowa ruszy w 2017. Europejski szlak rowerowy w naszym regionie
Wojciech Kulig

Już w 2017 roku rozpoczną się prace przy budowie trasy rowerowej EuroVelo 10 w powiecie sławieńskim. Dzięki tej trasie będziemy mogli objechać rowerem całe Morze Bałtyckie

Szlak EuroVelo 10 to system tras rowerowych przebiegających przez 7 krajów europejskich, m.in. przez Polskę, Niemcy, Danię, Szwecję i Finlandię. Z naszego regionu rowerem będzie można objechać dookoła basen Morza Bałtyckiego. Na trasie znajdą się m.in. wiaty wypoczynkowe z tablicami informacyjnymi oraz miejsca parkingowe dla rowerów.

- Projekt ten w naszym województwie wpisuje się w sieć europejską i będzie łączył Świnoujście ze Złakowem w gminie Postomino. Zostanie w pełni zrealizowany w najbliższych latach w ramach Koncepcji Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego. W województwie zachodniopomorskim w dużej części trasy te już istnieją. Obecnie niezależnie od siebie realizują je poszczególne regiony -informuje Gabriela Wiatr, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

A jak dokładnie będzie wyglądał przebieg trasy EuroVelo 10 w powiecie sławieńskim? Już wiadomo, że szlak poprowadzony zostanie przez dwie gminy - Darłowo i Postomino. Rozpocznie się w Dąbkach. Stąd wybudowany zostanie odcinek wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 203, aż do Darłówka, skąd będziemy jechać obok plaży do Wicia. Kolejne miejscem będzie Jarosławiec, następnie dojedziemy w pobliże jeziora Wicko Morskie. Stamtąd dostaniemy się do Łącka, Królewa, Marszewa i dalej do Złakowa, gdzie rozpocznie się pomorski odcinek EuroVelo 10. Obecnie gmina Darłowo oraz Postomino są w fazie wstępnej realizacji projektu i opracowywania budżetu na ten cel. - Będziemy składać wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o zrealizowanie odcinka trasy rowerowej od przekopu za Darłowem do Wicia. Pieniądze chcemy zabezpieczyć na 2017 i 2018 rok - informuje Ewa Świtalska-Pacholska z Urzędu Gminy Darłowo.

- Próbowaliśmy jako gmina stworzyć ścieżkę rowerową w okolicach Królewa. Niestety, w tym roku już na pewno nam się to nie uda. Jednak w kolejnych latach we współpracy z Zarządem Dróg Wojewódzkich będziemy chcieli zrealizować odcinek od Królewa do Złakowa. Tam obecnie trzeba jechać po jezdni - usłyszeliśmy od Aleksandry Kurek, zastępcy wójta gminy Postomino.

Przebieg trasy rowerowej jest opracowywany przede wszystkim z myślą o turystach. Będzie prowadził w pobliżu jezior, rzek i lasów. Ponadto podczas rowerowej wyprawy zobaczymy niezwykłe zabytki i przejedziemy przez parki narodowe, które szczycą się wysokim miejscem w światowym rankingu. - W ramach projektu „Rowerem przez Południowy Bałtyk” stworzymy dodatkowo modelowy ok. 10 km odcinek, na którym wybudowane zostaną przystanie rowerowe z dostępem do wifi, ładowarkami telefonów komórkowych i rowerowymi zestawami naprawczymi. Dodatkową atrakcją będzie 100-metrowy odcinek z fosforyzującej nawierzchni lub z diodami LED. Całość będzie umiejscowiona w gminie Trzebiatów -dodaje Gabriela Wiatr, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Wojciech Kulig

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.