Agnieszka Domka-Rybka

Brexit przegania Polaków z Anglii do Norwegii i Szwecji

Brexit przegania Polaków z Anglii do Norwegii i Szwecji Fot. Tomasz Hołod
Agnieszka Domka-Rybka

Coraz mniej mieszkańców Kujaw i Pomorza chce wyjechać do pracy za granicę. Zmieniają się także kierunki emigracji. Wciąż najpopularniejsze są Niemcy, ale gwałtownie spadło zainteresowanie Wielką Brytanią. Rośnie Skandynawią.

Jeszcze rok temu Wyspy były drugim najczęściej wskazywanym kierunkiem. Teraz z 30 procent w 2015 r. i 19 proc. przed rokiem Wielka Brytania "spadła" do 3 proc.

Brexit skłonił do zmiany planów zarobkowych

Niepewność związana z brexitem skłoniła Polaków do poszukiwania innych bezpiecznych przystani zarobkowych. Ciągle nie ma porozumienia między Londynem a Brukselą i narasta niepewność wokół możliwości zarobkowych na Wyspach.

Wciąż nie wiadomo, jaka będzie polityka Wielkiej Brytanii wobec osób przyjeżdżających do pracy z zagranicy i na jakich warunkach będą zatrudniane - twierdzą autorzy najnowszego raportu "Migracje zarobkowe Polaków IX" z firmy Work Service, na który powołuje się "Rzeczpospolita".

Wśród wskazywanych przez Polaków krajów do wyjazdu numerem jeden są wciąż Niemcy. Drugie miejsce zajęła Norwegia (15,6 proc.), która w porównaniu do 2017 roku zyskała 4,2 pkt proc. Na trzecie miejsce wskoczyła Szwecja i to, zdaniem autorów raportu, jest niespodzianka, bo w kilkuletniej historii badań prowadzonych przez Work Service kraj ten nigdy nie uzyskał wskazań przekraczających 5 proc. - pisze "Rz".

Skandynawia kusi płacami cztery, pięć razy wyższymi niż w Polsce oraz dobrą opieką socjalną.

- Stała się bardziej atrakcyjna głównie przez niepewność wokół zatrudnienia w Wielkiej Brytanii w związku z brexitem - komentuje w rozmowie z "Rz" Maciej Witucki, prezes Work Service. - Dlatego Anglia spadła w naszym zestawieniu na 5. miejsce.

Autorzy raportu twierdzą, że pozytywne jest to, że spada liczba Polaków, którzy chcą wyjechać w Polski za chlebem, a rośnie wracających do ojczyzny.

- Wynika to z badań, które przeprowadzamy od czterech lat - dodaje Witucki. - Spadek ma związek z rekordowo niskim bezrobociem i zapotrzebowaniem na pracowników w naszym kraju.

To nie jest tylko ogólnopolski trend, bo jest on widoczny także na Kujawach i Pomorzu. Według Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, np. 2014 roku do Wielkiej Brytanii wyemigrowało (na pobyt stały) 580 mieszkańców regionu, do- 521, do - 90, Holandii - 72, Szwecji - 36, Norwegii - 35.

W 2016 roku Anglię wybrało mniej, 171 osób, tak samo Niemcy - 137, Irlandię - 29, Holandię - 31, Szwecję - 6, Norwegię - 10.

Dlaczego Polacy decydują się na emigrację i dlaczego z niej wracają? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 41% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.