Brawa dla pionierów

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Brawa dla pionierów

Leszek Kalinowski

Kiedy 72 lata temu przyjechali do Zielonej Góry, mieszkali tu razem z Niemcami, Rosjanami. I jak mówią, czuli się szczęśliwi

Wczoraj świętowali pionierzy. I nie tylko. Bo 72. rocznica powrotu Zielonej Góry do Macierzy to doskonała okazja do cieszenia się z tego, że jesteśmy tu teraz razem.

Prezes Stowarzyszenia Pionierów Julian Stankiewicz mówi, że 6 czerwca to pamięta data. Oznacza objęcie przez Polaków władzy w mieście. Na stanowisko burmistrza powołano Tomasza Sobkowiaka, który do Winnego Grodu przyjechał z Leszna.

Dla gospodarza miasta i nowych mieszkańców wszystko zaczynało się od zera.

Stefania Zawacka (Sikorska) miała 18 lat, gdy 72 lata temu związała się z Zieloną Górą.

- W naszym domu mieszkała jeszcze Niemka - wspomina. - Ojciec znał niemiecki, więc nie było problemu z porozumieniem się. Ona przez cały dzień była z koleżankami, bo wtedy w mieście pozostawało jeszcze pięć tysięcy Niemców.

Jak dodaje pani Stefania, wszyscy żyli spokojnie i cieszyli się, że wreszcie wojna się skończyła.

- Myśmy się wtedy wszyscy kochali. Chcieliśmy się bawić - wspomina pionierka, która pierwszą pracę znalazła w sklepie koło hotelu Śródmiejskiego. - Towar był jeszcze poniemiecki, potem dostarczali go rolnicy z okolicznych wsi.

Pani Stefania wspomina kartki na różne produkty. I piękne kamienice, które - pewnie ktoś podłożył ogień - zostały zniszczone np. w miejscu planetarium czy naprzeciw ratusza, na rogu, gdzie obecnie jest bank.

Nie tylko Stefania Zawacka chciał się kształcić, maturę zrobiła w liceum, którego dyrektorem był ojciec Maryli Rodowicz. Ale na tym nie koniec, głód nauki był duży...

Julian Stankiewicz do Zielonej Góry przyjechał w lipcu 1945 r. (miał 13 lat). Wtedy to było zupełnie inne miasto. Wszędzie niemieckie napisy. Pełno magnolii. Wielu pionierów określa je jako „miasto-bombonierka”.

Wanda Skorulska, wiceprezes Stowarzyszenia Pionierów Zielonej Góry, zwraca uwagę, że wspominając pierwsze lata dużo się mówi o uruchamianiu zakładów, powoływaniu do życia polskich szkół.

- Ważna rolę odgrywały organizacje i stowarzyszenia. Wiele osób działało społecznie, by miasto było piękne i wygodne do życia - podkreśla. - Wystarczy wymienić np. Naczelną Organizację Techniczną czy Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.

Pani Wanda podkreśla, że pionierzy to skarbnica wiedzy na temat pierwszych lat życia w Zielonej Góry. Zachęca do sięgania po książki wydane pod redakcją Juliana Stankiewicza i Wiesława Pyżewicza „Pionierzy Zielonej Góry - wczoraj i dziś”.

Pionierzy od lat współpracują też prężnie z młodym pokoleniem. Owocem tego są m.in. dwa filmy o pionierach. Pierwsi mieszkańcy miasta to bardzo entuzjastyczne i energiczne osoby.

We wcześniejszej części dokumentu został zaprezentowany przyjazd do miasta i pierwsze lata życia w Winnym Grodzie. W drugiej pokazano dalsze lata i rozwój największych zielonogórskich zakładów.

Radny Paweł Wysocki zdradza, że właśnie kręcone są zdjęcia do trzeciej części filmu o pionierach Zielonej Góry. Ma być ona poświęcona temu, co było przed przyjazdem do miasta.

- Gdyby nie wy, nie byłoby dziś takiej Zielonej Góry - dziękował pionierom prezydent Janusz Kubicki. Młodzież z IV LO w imieniu mieszkańców złożyła kwiaty pod tablicą poświęconą Tomaszowi Sobkowiakowi. Uczniowie przedstawili też spektakl „Powrót Zielonej Góry do Macierzy”.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.