Bogatszy niż rodzina królewska polityk zaczyna rządzić Wielką Brytanią. Jaki majątek ma Rishi Sunak?

Czytaj dalej
Fot. David Cliff/Associated Press/East News
Kazimierz Sikorski

Bogatszy niż rodzina królewska polityk zaczyna rządzić Wielką Brytanią. Jaki majątek ma Rishi Sunak?

Kazimierz Sikorski

Wtorek jest pierwszym dniem urzędowania nowego premiera Wielkiej Brytanii. Pisząc o Sunaku, brytyjska prasa wiele uwagi poświęca jego majątkowi. Podkreśla się, że lokatorzy Downing Street po raz pierwszy w historii są bogatsi od mieszkańców Pałacu Buckingam.

Rishi Sunak zostanie dziś brytyjskim premierem. Będzie to też ostatni dzień Liz Truss na stanowisku szefa rządu. Ostatnie posiedzenie rządu poprowadzi ona po godz. 10.00 czasu polskiego.

Potem uda się do Pałacu Buckingham, gdzie oświadczy królowi Karolowi III, że odchodzi z urzędu. Na kolejnej audiencji Sunak otrzyma misję stworzenia rządu i na Downing Street 10 przemówi do narodu. Sunak jest jednym z najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii. Gdy zostanie premierem stanie się też najpotężniejszym.

Były bankier i żona dziedziczka

Sunak jest super bogaty, co skłoniło wielu zadnia do pytania, czy jego fortuna nie czyni go zbyt majętnym, by zostać premierem? Jego zwolennicy twierdzą, że to pochodzenie jako kanclerza i lata spędzone na zarabianiu pieniędzy uprawniają go do kierowania narodem w trudnych gospodarczo czasach.

Były bankier, i jego żona - indyjska dziedziczka technologii - Akshata Murty, mają fortunę szacowaną na 827 mln dolarów, zgodnie z listą Sunday Times. Dla porównania, monarchę oszacowano na 419 mln dolarów.

Pieniądze pary pochodzą głównie z udziałów Murty w firmie jej ojca, Infosys. Jest także właścicielką inkubatora start-upów Catamaran Ventures UK, oraz ma udziały w kilkunastu innych firmach. Para ma co najmniej trzy domy Na Wyspach i nieruchomość w Santa Monica w Kalifornii, wartą 6 mln dolarów.

Sunakowie mają dwie córki, Krishnę i Anoushkę. Tydzień spędzają w swoim pięciopokojowym domu w zachodnim Londynie, a weekendy w rezydencji w North Yorkshire. Dom przekształcono w rodzaj centrum odnowy biologicznej z krytym basenem o wartości 400 tys. funtów, siłownią, studiem jogi, wanną z hydromasażem i kortem tenisowym.

lena

Kazimierz Sikorski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.