Bóg stał się człowiekiem, żebyśmy i my byli ludźmi. Czasem mamy z tym kłopot

Czytaj dalej
Jolanta Tęcza-Ćwierz

Bóg stał się człowiekiem, żebyśmy i my byli ludźmi. Czasem mamy z tym kłopot

Jolanta Tęcza-Ćwierz

Święta Bożego Narodzenia przypominają o tym, że Bóg zdecydował się być człowiekiem. Gdzie i kiedy przyszedł na świat? Na czym polega tajemnica wcielenia? - odpowiada o. Łukasz Popko, dominikanin, biblista, wykładowca w École Biblique et Archéologique w Jerozolimie.

Moja ośmioletnia córka zapytała: skoro Maryja była taką dobrą mamą, to czemu położyła dziecko do żłóbka?
Pani córka ma egzegetycznego nosa, bo to widocznie nie był zwykły widok, skoro po tym pasterze mieli rozpoznać Mesjasza. Usłyszeli od anioła: znajdziecie niemowlę owinięte w pieluszki i położone w żłobie. To coś nadzwyczajnego, co stało się symbolicznym znakiem tego, kim jest Jezus. Trzeba też pamiętać o kontekście. Maryja z Józefem nie są u siebie w domu, w Nazarecie, ale są w Betlejem. Z języka hebrajskiego nazwa ta oznacza „Dom Chleba”. Złożenie Jezusa do żłóbka to z jednej strony eucharystyczny gest, ale też taki zwyczajny, ludzki. Maryja była w połogu, zmęczona, położyła dziecko tam, gdzie było bezpieczne. Żłóbek mógł być z drewna, pełen słomy. Chodziło o to, aby Jezus nie leżał na ziemi, tylko na czymś wyścielonym i miękkim. Dzisiaj w szpitalach niemowlęta także kładzie się w specjalnych łóżeczkach.

Zawsze mnie dziwiło, że ludzie w Betlejem okazali się tacy nieużyci. Widzieli, że Maryja zaraz będzie rodzić, a mimo to Jej nie przyjęli.
Czytamy, że „nie było dla nich miejsca w gospodzie”, ale to nie znaczy, że ich nie przyjęli, bo byli nieużyci. Gospoda to hotel dla obcych. Są egzegeci, którzy mówią, że dla świętej rodziny nie było miejsca „w gospodzie”, ponieważ Józef i Maryja nie byli obcy. Przecież Józef pochodził z Betlejem, z rodu Dawida. Poza tym hotel nie jest miejscem do rodzenia dzieci. Tu trzeba intymności i bezpiecznego otoczenia. W Palestynie zwierzęta zwykle nie przebywały w stajniach.

Dla kogo były więc stajnie?

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jolanta Tęcza-Ćwierz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.