Bez kolejek i limitów. Już od 1 marca?

Czytaj dalej
Fot. Sebastian Wołosz
Anna Folkman

Bez kolejek i limitów. Już od 1 marca?

Anna Folkman

Dwa szpitale w regionie ubiegają się o realizację programu, który zapewni kobietom w ciąży powikłanej pomoc non stop

- Obowiązywanie ustawy "Za Życiem" umożliwiło wprowadzenie opieki koordynowanej w szerokim zakresie, którą objęte będą m.in. kobiety w ciąży powikłanej, zagrożonej, spodziewające się dziecka, które w życiu płodowym zostało dotknięte nieuleczalną lub ciężką chorobą a także tych dzieci, które zostały dotknięte chorobą w okresie okołoporodowym - mówi dr Wojciech Zawalski, autor rozwiązań opieki koordynowanej, dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży powikłanej wprowadzono od 1 stycznia. Mogą go realizować ośrodki II lub III poziomu referencyjnego.

- Ośrodek musi zagwarantować, że kobieta przez 24 godz. na dobę, 7 dni w tygodniu otrzyma pełne wsparcie, opiekę ambulatoryjną i leczenie szpitalne w razie konieczności - dodaje dr Zawalski. - Opieka koordynowana nad ciążą powikłaną to koniec ze skierowaniami - ośrodek realizujący program opieki ma obowiązek umówić matkę na badania i dostosować się do jej potrzeb. Opieka jest w pełni nielimitowa, zapewnia wszelkie świadczenia w sposób bezkolejkowy. Kobiety otrzymają także opiekę psychologiczną.

NFZ zapewnia, że ma pieniądze na nielimitowane świadczenia w ramach tej opieki. Szpitale otrzymają dodatkowe środki, by je realizować. Ośrodki, które wejdą do programu będą mogły nawet oferować terapię wewnątrzmaciczną finansowaną z NFZ. Polska jest liderem w tego typu operacjach.

Każdy z ośrodków o II lub III poziomie referencyjności może przystąpić do programu i realizować taką opiekę. Nie ma trybu konkursowego. W naszym województwie są cztery takie ośrodki, które spełniają warunek wejścia do programu. To szpital w Zdrojach w Szczecinie, szpital na szczecińskich Pomorzanach, klinika w Policach a także szpital w Koszalinie. Dwa szpitale złożyły już wnioski, trzeci przygotowuje się, by to zrobić. Do momentu podpisania umów, nie można podać, które to będą placówki, ale jeśli dojdzie do ich podpisania, program w pierwszych dwóch ruszy od 1 marca. Umowy są podpisywane na czas określony do 30 czerwca 2021 roku a nabór wniosków trwa cały czas.

Kontynuacją koordynowanej opieki nad ciążą powikłaną jest utworzenie dziecięcej opieki koordynowanej, którą mogą oferować ośrodki o III stopniu referencyjności jeśli chodzi o neonatologię, czyli te które przyjmują najtrudniejsze przypadki. Opieką taką będą objęte dzieci do ukończenia 3 roku życia, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu a także noworodkom urodzonym przedwcześnie o bardzo niskiej masie urodzeniowej.

Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.