Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Berlin. Mekka hipsterów, której coraz bardziej zagraża komercja

Czytaj dalej
Fot. Stefan Boness/IPON-BONESS/SIPA/EAST NEWS
David Charter

Berlin. Mekka hipsterów, której coraz bardziej zagraża komercja

David Charter

Kiedyś nieco odrapana i „luzacka”. Dziś stolica Niemiec stała się super modnym miejscem, gdzie - niestety! - rządzą pieniądze.

Wszyscy już smacznie spaliśmy, gdy nagle zbudziły nas potężne uderzenia dwuręcznego młota. Mieliśmy wrażenie, jakby ktoś rozbijał naszą kuchnię. Po kilku minutach paniki doszło do nas, że ta prowadzona o północy demolka, rozgrywa się gdzieś w połowie korytarza klatki schodowej - sąsiad nazwiskiem Muller zabierał się właśnie do rozwalania własnego mieszkania.

Mieszkałem w Berlinie już dobrych kilka lat, ale do siebie zaprosił mnie tylko raz. To jednak wystarczyło, aby zrozumiał, że nie podzielałem jego zainteresowania rekonstrukcjami średniowiecznych bitew. Był potężnym facetem, który wyglądał jak zagubiony w naszych czasach wiking. Pokazał mi swoje dwuręczne pałasze i zdobione wypukłymi wzorami tarcze. Wznowiliśmy wówczas nasz przyjazny zwyczaj mówienia sobie „dzień dobry” i kłaniania się na schodach.

Wróćmy do nocnej demolki. Wezwaliśmy policję. Na szczęście mieliśmy świetne stosunki z mieszkającą na drugim piętrze kobietą, która w niej pracowała. Mogła więc uprzedzić swoich kolegów, co zastaną na miejscu. Tymczasem huk łamanych mebli i tłuczonego szkła zdążył już obudzić pół ulicy. Wkrótce podjechały dwa policyjne vany z tuzinem ludzi w ekwipunku bojowym. Odważny sierżant zaczął negocjować z Mullerem - spokój przywrócono, gdy ten drugi postanowił zapalić sobie dla relaksu.

Historia naszego sąsiada stanowiła dramatyczny przykład wielu bardzo powszechnie spotykanych w Berlinie wschodnim sytuacji.

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

David Charter

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

świąteczna obniżka o 50%

Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej na pół roku!

74,00 148,00

Wyjątkowa świąteczna okazja! Tylko do 27 grudnia prenumerata cyfrowa na pół roku kosztuje aż o połowę mniej. Skorzystaj i ciesz się pełnym dostępem!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.