Ewa Abramczyk-Boguszewska

Belfer odszedł od tablicy. To dzwonek dla rządu! [zdjęcia, wideo]

BYDGOSZCZ. Do strajku przystąpiło 46 placówek. - Walczymy o miejsca pracy i wynagrodzenia, ale również o dobro dzieci - mówi Mirosława Kaczyńska, prezes Fot. Filip Kowalkowski BYDGOSZCZ. Do strajku przystąpiło 46 placówek. - Walczymy o miejsca pracy i wynagrodzenia, ale również o dobro dzieci - mówi Mirosława Kaczyńska, prezes bydgoskiego Oddziału ZNP. Wśród strajkujących była m.in. Szkoła Podstawowa nr 37 (na zdjęciu)
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Nauczyciele z regionu strajkowali z ZNP. Są przeciw reformie oświaty.

- Strajkujemy, bo nie zgadzamy się na zmiany w szkołach. Są one wprowadzane chaotycznie i zbyt szybko - mówią nauczyciele, którzy włączyli się w piątek (31 marca) do strajku ZNP.

Związkowcy żądają gwarancji zatrudnienia dla nauczycieli i innych pracowników szkół do 2022 roku oraz 10-proc . podwyżek. Protestowano w całym kraju. - W województwie kujawsko-pomorskim do strajku przystąpiło ponad 30 proc. placówek i ponad 5 tys. nauczycieli - informuje Ryszard Kowalik, prezes Kujawsko-Pomorskiego Okręgu ZNP w Bydgoszczy.

Według danych Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy w strajku uczestniczyło nieco ponad 3 tys. nauczycieli. - Takie dane uzyskaliśmy z placówek publicznych - mówi Tadeusz Dąbrowski, dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego. Obie strony zgodnie natomiast twierdzą, że strajk przebiegał spokojnie, a dzieci we wszystkich placówkach miały zapewnioną opiekę.

Nauczyciele nie poszli na lekcje

- Gwarancja zatrudnienia i podwyżki są ważne, ale nie tylko dlatego strajkujemy - mówią nauczyciele

- Dlaczego strajkuję? Ponieważ uważam, że reforma jest nieprzemyślana - mówi Hanna Erdmann, nauczycielka ze SP nr 37 w Bydgoszczy.

Gimnazja dobrze funkcjonują i nie powinny być likwidowane.

- Reforma to jeden wielki chaos - dodaje Ewa Najdowska, nauczycielka z tej samej szkoły. - Na przykład podstawy programowe z przyrody i geografii mają braki i są niespójne. Tego nie da się zaakceptować.

Wczorajszy protest organizowany przez ZNP odbył się w całym kraju. W Bydgoszczy strajkowało prawie 50 placówek. - Z czynnego strajku zwolniliśmy trzy ze względu na specyfikę ich pracy - informuje Mirosława Kaczyńska, prezes bydgoskiego Oddziału ZNP. - Są to ośrodki szkolno-wychowawcze nr 1 (Ośrodek im. Braille’a) i nr 2 (dla dzieci głuchych i słabo słyszących). Trzecia to Zespół Szkół nr 33, działający w szpitalach.

STRAJK NAUCZYCIELI W BYDGOSZCZY

Tam, gdzie był strajk, dyrektorzy mieli obowiązek zapewnić opiekę dzieciom. ZNP wcześniej apelował, aby w miarę możliwości rodzice sami zajęli się nimi tego dnia.

Większość rodziców nie posłała dzieci do szkół, co odbieramy jako wyraz poparcia

- mówi Mirosława Kaczyńska. - Walczymy o miejsca pracy, ale także o dobro uczniów.

W „37”, gdzie strajkowało 16 nauczycieli, było wczoraj 15 dzieci. - Rodzice są świadomi zmian, jakie niesie reforma, i nas wspierają - podkreśla Dorota Wojtysiak, szefowa Koła ZNP.

BYDGOSZCZ. Do strajku przystąpiło 46 placówek. - Walczymy o miejsca pracy i wynagrodzenia, ale również o dobro dzieci - mówi Mirosława Kaczyńska, prezes
Agnieszka Romanowicz ŚWIECIE. Flaga na budynku I LO, które włączyło się do strajku.

W Świeciu protestowały 3 placówki. Wśród nich zabrakło... gimnazjów. - Przecież to dla nich ten strajk - dziwi się Ewa Szczepanowska, dyrektor strajkującego I LO.

- To strajk nie tylko dla nas, ale dla całej oświaty - odpowiada Tatiana Żurawska, zastępca dyrektora Gimnazjum nr 1 w Świeciu. - Większość z nas solidaryzuje się ze strajkującymi.

Wygląda na to, że reformie stanowczo sprzeciwiają się nauczyciele z gm. Jeżewo. Strajkowały tam aż trzy placówki. - Postanowiłem tego nie komentować. Nauczyciele zrobili tak, jak postanowili - kwituje Mieczysław Pikuła, wójt gminy Jeżewo.

BYDGOSZCZ. Do strajku przystąpiło 46 placówek. - Walczymy o miejsca pracy i wynagrodzenia, ale również o dobro dzieci - mówi Mirosława Kaczyńska, prezes
Monika Smól CHEŁMNO. W SP 2 strajkowało aż 38 nauczycieli (na zdjęciu). Oprócz niej do protestu przystąpiła jeszcze jedna - SP 4.

W Chełmnie w SP 2 protestowali niemal wszyscy nauczyciele - 38. - Tylko sześć osób nie strajkuje: dyrektor i wicedyrektor - bo nie mogą, a także ksiądz, katechetka i dwie panie ze świetlicy - mówi Renata Ulatowska, dyrektor SP 2. - Rodzice zrozumieli nasz komunikat i mamy w szkole tylko jedno dziecko.

Strajkowały też szkoły ponadgimnazjalne. Wczoraj na budynku Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu pojawił się duży napis „Strajk”, a budynek szkoły został oflagowany.

BYDGOSZCZ. Do strajku przystąpiło 46 placówek. - Walczymy o miejsca pracy i wynagrodzenia, ale również o dobro dzieci - mówi Mirosława Kaczyńska, prezes
Sławomir Kowalski TORUŃ. We wszystkich placówkach w mieście zapewniono dzieciom opiekę. Mogły wziąć udział w różnych zajęciach.

Ilona Glatzel, nauczycielka języka polskiego w GiLA, strajkuje, bo jest niezadowolona ze zmian. Dodaje, że podwyżki i gwarancja zatrudnienia nie są najważniejsze w tym proteście. - Widzę, ile - w przypadku naszej szkoły - daje gimnazjum - mówi. - Dzieci w tym okresie są najbardziej chłonne intelektualnie i otwarte na nowe treści.

W grudziądzkim mechaniku szkolne korytarze i sale lekcyjne świeciły pustkami. - U nas ponad połowa nauczycieli bierze udział w strajku. Młodzież była powiadomiona i nie przyszła do szkoły - mówi Ewa Jędrzejewska-Sierant, przewodnicząca komitetu strajkowego w Zespole Szkół Mechanicznych.

BYDGOSZCZ. Do strajku przystąpiło 46 placówek. - Walczymy o miejsca pracy i wynagrodzenia, ale również o dobro dzieci - mówi Mirosława Kaczyńska, prezes
Aleksandra Pasis GRUDZIĄDZ. Tu zastrajkowało 35 szkół, m.in. mechanik (na zdjęciu). Jak mówi Róża Lewandowska, szefowa oddziału ZNP, nauczyciele w Grudziądzu mają powody, aby obawiać się o pracę.

Róża Lewandowska, prezes Oddziału ZNP w Grudziądzu, mówi, że w szkołach już sypią się zwolnienia. - Kilka dni temu otrzymałam sygnał o trzech wypowiedzeniach umowy o pracę dla nauczycieli mianowanych - mówi. - Jak to się ma do tego, co deklaruje rząd, że nauczyciele nie będą tracili etatów?!

STRAJK NAUCZYCIELI W GRUDZIĄDZU

W Inowrocławiu i powiecie protestowało natomiast 10 placówek. - Akcja pokazała jak bardzo niezorganizowane jest środowisko nauczycielskie - usłyszeliśmy w jednej ze szkół.

Strajku nie było we Włocławku. Tutaj protest ograniczył się do oflagowania szkół.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.