Będziemy obchodzić święto chrztu Polski? Pomysł posła z Pomorza

Czytaj dalej
Fot. Fot. Tomasz Hołod
Tomasz Modzelewski

Będziemy obchodzić święto chrztu Polski? Pomysł posła z Pomorza

Tomasz Modzelewski

Jan Klawiter, poseł PiS z Pomorza, przygotował projekt ustawy o ustanowieniu dnia 14 lub 15 kwietnia świętem państwowym. Ma być złożony w Sejmie jeszcze w tym roku.

- Chrzest Polski to kluczowe wydarzenie w dziejach naszego narodu i państwa - czytamy w uzasadnieniu, które zostało już przygotowane.

W tym właśnie piśmie Jan Klawiter przedstawił wszystkie argumenty, którymi chce przekonać inne osoby do poparcia tego projektu.

- Poza wymiarem religijnym chrzest miał również wymiar strategiczny i polityczny - napisał poseł Klawiter. - Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę oraz tożsamość. Mimo że w roku 2016 obchodzimy 1050 rocznicę chrztu, niestety praktycznie jest on nieobecny w powszechnej świadomości naszego społeczeństwa. Dlatego dzisiaj, w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy chrztu Polski. Niech dzień ten stanie się okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialnością za naszą przyszłość. Niech odwaga i dalekowzroczność Mieszka I będzie inspiracją dla naszych polityków.

Projekt ma być złożony w Sejmie jeszcze w tym roku, a najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu. Póki co trwają konsultacje z historykami związane z datą dzienną, ale ma to być bądź 14 bądź 15 kwietnia.

Teraz będą zbierane podpisy pod projektem w sprawie święta.

Kolejny etap procedury związanej z projektem to wymagane opinie z Biura Analiz Sejmowych i ewentualnych innych instytucji oraz wyznaczenie terminu zajęcia się tym tematem. Innymi słowy pomysł posła z Rumi trafi albo na posiedzenie główne Sejmu, albo do jednej z komisji.

Projekt nie przewiduje ponoszenia żadnych kosztów finansowych i nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa lub samorządu terytorialnego. Byłoby to święto, ale bez dnia wolnego od pracy.

Zgodnie z projektem zachęcam jedynie do refleksji oraz wywieszenia w tym dniu flag biało-czerwonych

- przekonuje Jan Klawiter.

Kim jest poseł, który zamierza przedstawić projekt?

Wrocławskie obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski

Jan Klawiter to szef pomorskich struktur Prawicy Rzeczypospolitej. W ostatnich wyborach parlamentarnych, w 2015 roku startował z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Wcześniej należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, był burmistrzem Rumi (od 1992 roku do 2002 roku), radnym miejskim, radnym Sejmiku Wojewódzkiego oraz radnym i jednocześnie wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Wejherowskiego.

Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Należy do Akcji Katolickiej, jest kawalerem Zakonu Rycerzy Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, prezesem rumskiej fundacji „Słowo”, która zajmuje się promowaniem wartości chrześcijańskich oraz głównym organizatorem wojewódzko-metropolitalnego Konkursu Biblijnego, którego finał co roku odbywa się w rumskiej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych.

Kłopotów z zebraniem potrzebnych podpisów wśród innych posłów Jan Klawiter nie spodziewa się, tym bardziej, że, jak mówi, projekt w jego opinii nie jest w żaden sposób kontrowersyjny.


1050-lecie chrztu Polski a nasza tożsamość. Rozmowa z ks. dr. MARIUSZEM KUCIŃSKIM z KPSW, Centrum Studiów Ratzingera w Bydgoszczy, o tożsamości narodowej i nie tylko o religii.

Tomasz Modzelewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.