Będą wyższe kary za jazdę na "podwójnym gazie"

Czytaj dalej
Marek Jaszczyński

Będą wyższe kary za jazdę na "podwójnym gazie"

Marek Jaszczyński

Resort sprawiedliwości chce skuteczniej walczyć z plagą piratów drogowych.

Statystyki są zatrważające. Według najnowszych danych, w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku policjanci w naszym regionie zatrzymali 4678 nietrzeźwych kierujących. Odnotowano 43 wypadki z winy pijanych kierowców. Niestety, zginęło w nich 10 osób.

Co zrobić, żeby zatrzymać falę tych, co siadają za kółkiem po spożyciu alkoholu? Ministerstwo Sprawiedliwości konsultuje projekt ustawy, która zaostrza kary za przestępstwa w ruchu drogowym oraz wydłuża okres przedawnienia karalności wykroczeń.

- Państwo musi działać sprawnie i zdecydowanie, gdy dochodzi do przestępstw i groźnych wykroczeń spowodowanych przez pijanych kierowców i piratów drogowych. Nie można tolerować sytuacji, gdy wymiar sprawiedliwości okazuje się bezradny wobec tych, którzy drwią z prawa i stwarzają śmiertelne zagrożenie na drogach - podkreśla Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.

Co proponuje resort? Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.

Dziś dolna granica kary przy takim przestępstwie to zaledwie 9 miesięcy pozbawienia wolności, a wyrok do jednego roku więzienia można zawiesić. Następna zmiana ma uderzyć w tych, którzy prowadzą auto, choć zabrano im prawo jazdy.

W tym przypadku sprawcy będzie grozić nie tylko kara do dwóch lat więzienia, tak jak obecnie, ale obowiązkowo zostanie orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat. Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, zostanie skazany na karę nawet do 5 lat więzienia. Dziś - do 3 lat więzienia.

Kierowca, który zmusi policję do pościgu i nie zatrzyma się mimo dawania z radiowozu sygnału świetlnego i dźwiękowego, popełni - w świetle przygotowywanych zmian - przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia.

Sąd obligatoryjnie zakaże też prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy.

Marek Jaszczyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.