Batalia o łączenie szpitali w Szczecinie. Związkowcy kontra marszałek

Czytaj dalej
Marek Rudnicki

Batalia o łączenie szpitali w Szczecinie. Związkowcy kontra marszałek

Marek Rudnicki

Solidarność wystąpiła do Krzysztofa Kozłowskiego o unieważnienie uchwały o połączeniu placówek. Marszałek zaapelował do związków zawodowych o współpracę w imię odpowiedzialności.

Czytaj więcej:

Związki zawodowe działające w szpitalach przy Arkońskiej i w Zdunowie powołały Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny w obronie jednostek. Są przeciwne konsolidacji. To reakcja na uchwałę sejmiku województwa o połączeniu, przygotowaną przez marszałka z 15 listopada.

Mieczysław Jurek, przewodniczący zarządu regionu Solidarności zwraca uwagę, że związki otrzymywały od marszałka jedynie szczątkowe informacje, co uniemożliwiło zaopiniowanie jego uchwały o konsolidacji.

- Marszałek, jak się wydaje, realizuje jedynie jeden, założony przez siebie scenariusz, nie słuchając nikogo - mówi.

Rada Dialogu Społecznego również negatywnie zaopiniowała konsolidację. Pod stanowiskiem podpisał się też przedstawiciel urzędu marszałkowskiego. Na obrady marszałek nie przyszedł, choć o nich wiedział od kilku tygodni.

Bogusława Reszko-Szydłowska, przewodnicząca związku pielęgniarek i położnych przypomina, że marszałek odrzucał wszelkie pomysły związków.

- Chcieliśmy rozmawiać, rozważać inne warianty - mówi. - Dziwne było dla nas, że marszałek zlecił jedynie tylko audyt szpitala w Zdunowie, choć wcześniej była mowa o audytach wszystkich jednostek. A dopiero porównanie kondycji wszystkich pozwoliłoby na racjonalne ocenienie wariantów postępowania.

Związki wniosły do prokuratury sprawę o podejrzenie popełnienia przestępstwa przez marszałka. Chodzi o pieniądze, które powinien szpitalowi przekazać zgodnie z uchwałą zarządu województwa, a tego nie zrobił.

- Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców regionu i zachowanie miejsc pracy - mówi Mieczysław Jurek. - Nie interesują nas rozgrywki wewnątrz PO i walka marszałka z byłym dyrektorem Zdunowa.

Marek Rudnicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.