Bank życia w Szczecinie. Tutaj pomagają spełnić marzenie o dziecku

Czytaj dalej
Fot. archiwum
red

Bank życia w Szczecinie. Tutaj pomagają spełnić marzenie o dziecku

red

Dzieląc się swoim nasieniem lub przekazując do dawstwa komórki jajowe, można pomóc innym spełnić marzenie o dziecku. W szczecińskiej klinice korzysta się z nasienia z Danii, ale kobiety mogą przekazywać tu swoje komórki.

W Szczecinie w ramach struktur kliniki VitroLive funkcjonuje Bank Komórek Rozrodczych i Zarodków, który mieści się przy ul. Kasprzaka 2a w Szczecinie.

- Jego funkcjonowanie opiera się na bezpiecznym przechowywaniu gamet - komórek jajowych, nasienia oraz bioptatu jądra/najądrza i zarodków do czasu ich zastosowania w procedurze leczenia niepłodności - mówi dr Anna Janicka, koordynator Programu Dawstwa Komórek Jajowych i Zarodków w VitroLive. - W banku przechowywane są zarówno komórki rozrodcze i zarodki przeznaczone do dawstwa partnerskiego jak i te, które zostały przekazane do anonimowego dawstwa.

Decyzja o zamrożeniu zarodków może być spowodowana wskazaniami medycznymi, w sytuacjach uzasadnionych klinicznie lub gdy liczba zarodków jest większa niż jednorazowo można przenieść do ciała kobiety. Jak podkreśla dr Janicka, zdarza się, że przyczyną przechowywania komórek rozrodczych lub zarodków bywa także chęć zabezpieczenia płodności na przyszłość np. w przypadku choroby onkologicznej.

- Niekiedy korzystanie z banku jest również uzasadnione przesłankami pozamedycznymi. Zamrożenie komórek rozrodczych może być rozważane przed planowanymi procedurami w przypadku, gdy mąż/partner nie może być obecny w dniu zabiegu - mówi.

W przypadku procedur terapeutycznych z zastosowaniem nasienia pochodzącego od anonimowego dawcy w szczecińskiej klinice stosowane jest nasienie z banku w Danii. W przypadku komórek jajowych VitroLive prowadzi własny Program Anonimowego Dawstwa.

Dawczynią może zostać każda młoda (przed 35 rokiem życia), zdrowa kobieta. Dawczyni przechodzi proces kwalifikacyjny obejmujący szereg badań lekarskich i laboratoryjnych. Za oddane na rzecz innej pary komórki jajowej dawczyni nie otrzymuje gratyfikacji, ale zgodnie z ustawą o leczeniu niepłodności należy jej się zwrot poniesionych kosztów związanych z procedurą pobrania i przechowywania gamet. Dawcy i biorcy są dobierani pod względem zgodności cech fenotypowych, czyli koloru oczu, włosów, budowy ciała, wzrostu, itd. Sprawdzana też jest grupa krwi i pochodzenie etniczne.

Dawcą nasienia oraz komórek jajowych można zostać np. w Katowicach.

- W bazie danych mamy ponad 1800 dawców z całej Polski. Corocznie klinika poddaje stymulacji i pobiera komórki jajowe od ponad 400 kobiet – podaje Agnieszka Otorowska z Kliniki Gyncentrum.

Dawcami mogą zostać młodzi, zdrowi mężczyźni, bez obciążeń genetycznych i wirusologicznych, bez nałogów. Preferowany wiek to 20-32 lata. Kandydat na dawcę powinien posiadać wykształcenie co najmniej średnie z maturą.

Jeśli ktoś chce zostać dawcą wystarczy, że poda swój adres e-mail. Po zgłoszeniu chęci uczestnictwa w programie na skrzynkę mailową otrzyma dalsze instrukcje wraz z linkiem do kwestionariusza on-line, w którym zostanie poproszony o padanie danych osobowych oraz informacji na temat swojego zdrowia. Potem wystarczy czekać na kontakt z kliniki.

Rekrutacja dawcy obejmuje kilka etapów.

W jednym z nich po pozytywnym przejściu badania nasienia, dawca zgłasza się na kolejną wizytę, podczas której oddaje nasienie do kolejnego badania, poszerzonego o posiew bakteriologiczny. Wykonywane jest także badanie krwi w kierunku HIV, HCV, HBs Ag, kiły i chlamydii oraz określa się grupę krwi.

Po uzyskaniu wyników badań infekcyjnych oraz określeniu grupy krwi, wykonuje się badanie kariotypu oraz na obecność mutacji CFTR. Czwarta i kolejne wizyty w klinice następują po uzyskaniu wyników badań genetycznych (po ok. 4 tygodniach). Wówczas oddane nasienie podlega zamrożeniu. Ostatnia wizyta w klinice odbywa się po około 6 miesiącach od pierwszego mrożenia w celu ponownego wykonania badań wirusologicznych. Jeśli wszystkie wynika badań będą prawidłowe, nasienie dawcy zostaje przeniesione do banku nasienia.

Wartość wykonanych badań to ponad 2 000 zł. Dawca otrzymuje taką kwotę w rekompensacie (250 zł 8 razy).

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.