Marek Jaszczyński

Bałtycki desant. 100 lat temu pokazali morski kunszt

Łódź desantowa w drodze na wyspę Sarema. Tuż za nią lekki krążownik „Danzig”. Trzeba przyznać, że desant został przeprowadzony sprawnie Fot. Wikimedia Commons Łódź desantowa w drodze na wyspę Sarema. Tuż za nią lekki krążownik „Danzig”. Trzeba przyznać, że desant został przeprowadzony sprawnie
Marek Jaszczyński

Lądującym oddziałom wsparcia udzieliły okręty, a powietrzny parasol zapewniły samoloty i sterowce. To nie lądowanie na Pacyfiku, ani na plaży Omaha, ale na naszym Bałtyku. Operacja „Albion” była najskuteczniejszym desantem pierwszej wojny światowej.

Głównym powodem ataku było strategiczne położenie Wysp Moonsundzkich, u wylotu Zatoki Ryskiej. Dziś wyspy znane są jako Archipelag Zachodnioestoński. Decyzję o ataku wydano 18 września 1917 roku.

Desantować miały oddziały pod dowództwem generała Ludwiga von Estorffa. Były to 42. Dywizja Piechoty oraz 2.

Pozostało jeszcze 92% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Marek Jaszczyński

Witam! Dziennikarzem jestem kilkanaście lat. Karierę zaczynałem w "Gazecie Poznańskiej". W GS24.pl i "Głosie Szczecińskim" zajmuję się bieżącymi sprawami Szczecina i regionu, a szczególnie komunikacją miejską. Piszę o historii i o wojsku. W moim kręgu zainteresowań są również Police. Przygotowuję materiały o bieżących wydarzeniach z gmin wchodzących w skład powiatu polickiego. Wszystkie te informacje można znaleźć na stronie www.police.naszemiasto.pl. W wolnym czasie - a z tym jest różnie - uwielbiam ruch na świeżym powietrzu, a gdy czas na to pozwoli to lubię zagrać w gry strategiczne.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.