Bagiński, czyli nowy szef rady miejskiej Szczecina

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Szkocki
Mariusz Parkitny

Bagiński, czyli nowy szef rady miejskiej Szczecina

Mariusz Parkitny

Większość mieszkańców zapewne o nim nie słyszała, bo jako radny na razie niczym szczególnym się nie wykazał. A jednak awansował.

Od wtorku nowym przewodniczącym rady miejskiej w Szczecinie jest Mariusz Bagiński, jeden z najbardziej tajemniczych radnych. Za jego kandydaturą głosowało 19 osób. Trzy wstrzymały się od głosu. Cztery były przeciw.

- Bardzo dziękuję. Chcę być osobą, która łączy, a nie dzieli radnych - mówił dyplomatycznie po wyborze.

Rotacyjny przewodniczący

O tym, że Bagiński będzie nowym przewodniczącym było wiadomo od dawna. W Szczecinie jest taka zasada, że przewodniczący rady co roku pochodzi z innego klubu. Do tej pory na czele rady stał Łukasz Tyszler z PO, wcześniej Artur Szałabawka z PiS. Teraz przyszła pora na przedstawiciela prezydenckiego klubu Bezpartyjni. Padło na Mariusza Bagińskiego, na co dzień przedsiębiorcę.

W wyborach do rady miasta nie osiągnął wielkiego wyniku. Dostał 820 głosów, ale to wystarczyło, aby zdobyć mandat z listy, na czele której stał Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Bagiński nie należy do najbardziej aktywnych radnych. Rzadko zabiera głos, w przeciwieństwie do swojego klubowego kolegi, Władysława Dzikowskiego. Na oficjalnej stronie urzędu miejskiego www.szczecin.pl można znaleźć tylko jedną interpelację radnego. Żaden inny radny nie ma tak słabego dorobku. Nawet 82-letni radny Bezpartyjnych, Jan Stopyra złożył dwie interpelacje. Bagiński jest zapisany obecnie tylko do jednej komisji (wcześniej był w dwóch), bo musi mieć teraz czas na przyjmowanie interesantów. To obowiążek przewodniczącego rady miasta. Niechętnie ujawnia informacje o sobie. Jako jeden z nielicznych radnych nie napisał nic o sobie na swoim profilu na stronie internetowej radnych Szczecina.

Interpelacja

Jedyna interpelacja jaką złożył Bagiński dotyczyła wybudowania nowego przystanku kolejowego w pobliżu Specjalnej Strefy Ekonomicznej Trzebusz - Dunikowo.

- Zwracam się o rozważenie możliwości wybudowania w uzgodnieniu z PKP nowego przystanku kolejowego zlokalizowanego w pobliżu Specjalnej Strefy Ekonomicznej Trzebusz - Dunikowo. Powstanie tego przystanku niewątpliwie podniesie atrakcyjność tych terenów, a co za tym idzie pomoże znaleźć inwestorów chętnych do lokalizacji swoich firm na tym obszarze. W przyszłości rozwiąże to w dużej mierze kwestie skomunikowania tych terenów z resztą miasta - pisał w marcu 2015 r.

Miesiąc później dostał odpowiedź od Piotra Mynca, zastępcy prezydenta Szczecina.

- Miasto rozważa możliwość lokalizacji przystanku w rejonie Dunikowa lub/i Trzebusza (...). W pobliżu terenów Trzebusza - na linii kolejowej nr 401 - znajduje się nieczynny obecnie przystanek kolejowy osobowy Szczecin Dąbie Osiedle. Przystanek ten może zostać odnowiony i zmodernizowany. W bezpośrednim sąsiedztwie terenów Dunikowa przebiega linia kolejowa, na której rozważana jest możliwość realizacji nowego przystanku - odpisał prezydent Mync.

Wybory

Podczas wyborów Mariusza Bagińskiego na przewodniczącego rady miasta doszło do spięcia między PiS i Bezpartyjnymi. Radny Dzikowski zasugerował, że PiS chciało storpedować wybór Bagińskiego. Dzikowski zapewnia, że informację ma z dwóch źródeł.

- To nie prawda. Głupio się państwo bawicie. Możecie się bawić ze zwierzątkami, sadzić sobie kwiatki, ale nie angażujcie w te głupie zabawy mojej osoby - odpowiadał Marek Duklanowski z PiS.

Oświadczenie majątkowe

Z kwietniowego oświadczenia majątkowego wynika, że Bagiński ma udziały w trzech rodzinnych spółkach. Z tego tytułu zarobił w ubiegłym roku 392 tys. zł.

Według naszych ustaleń Bagiński cieszy się dużym zaufaniem prezydenta Piotra Krzystka, choć nie wiemy, czy prezydentowi podoba się niewielka aktywność radnego na sesjach i komisji.

Ale może w nowej roli przewodniczący Bagiński pokaże swoje nowe oblicze?

Mariusz Parkitny

Jestem dziennikarzem od prawie dwóch dekad. Piszę do Głosu Szczecińskiego, Naszego Miasta Szczecin, Trendy, portali www.gs24.pl, szczecin.naszemiasto.pl. Jestem absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu Szczecińskiego. Dlatego w pracy zajmuję się najczęściej sprawami wymiaru sprawiedliwości: relacjami z procesów, opisywaniem śledztw. Interesują mnie też sprawy Szczecina. Czasem przyglądam się też naszej polityce, która potrafi przyprawić o ból głowy. Znajdziecie mnie też bardziej prywatnie na Facebooku https://www.facebook.com/mariusz.parkitny.75 Twitterze https://twitter.com/ParkitnyMariusz i Instagramie https://www.instagram.com/parkitnymariusz/?hl=pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.