red

Bagażnik rowerowy do samochodu – jak go wybrać?

 Bagażnik rowerowy do samochodu – jak go wybrać?
red

Możliwość zabrania ze sobą roweru jadąc w podróż samochodem, otwiera nam niezliczone opcje wycieczek, zwiedzania miejsc i niezapomnianych przeżyć.

Jeśli masz dość duży samochód i jeździsz w maksymalnie dwie osoby, możesz spakować nawet dwa rowery do bagażnika zdejmując koła w rowerze i ewentualnie opuszczając tylne siedzenia. Pamiętaj jednak o bezpieczeństwie – przymocuj rowery w taki sposób, aby nie stanowiły zagrożenia podczas jazdy np. przy gwałtownym hamowaniu.

Jeśli jednak nie masz takiej możliwości pozostaje Ci do wyboru bagażnik rowerowy.

W przypadku, gdy sporadycznie wyjeżdżasz ze swoim rowerem, możesz pomyśleć o wynajęciu bagażnika. Wiele serwisów samochodowych czy salonów ma taką propozycję w swojej ofercie – za kilka dni zapłacisz kilkadziesiąt złotych.
Jeśli jednak jeździsz często na takie wycieczki warto zastanowić się nad zakupem własnego bagażnika.

Opcji wyboru jest kilka i dobrze jest przemyśleć zakup pod kątem predyspozycji naszych i naszego samochodu.

• Bagażnik na dach – tradycyjne rozwiązanie. Możliwość przewożenia nawet do 5 rowerów. Minusem jest zwiększenie oporu powietrza, co ma wpływ na zwiększenie ilości spalanego paliwa. Kolejnym minusem jest dość niewygodny sposób montażu – rower trzeba podnieść na stosunkowo dużą wysokość. Ceny takich bagażników zaczynają się już 100 zł na jeden rower. Trzeba jednak pamiętać, że do montażu bagażnika potrzebujemy relingi, a to już wydatek kilkuset złotych.
• bagażnik montowany na tylną klapę samochodu, który pomieści od 2 do 4 rowerów. Montaż jest trochę bardziej skomplikowany i czasochłonny. Dodatkowym minusem jest ograniczony dostęp do bagażnika w czasie podróży. Natomiast plusem jest jego niewielki rozmiar – istotne np. przy przechowywaniu. Rowery schowane za samochodem nie wpływają znacząco na cechy aerodynamiczne auta, zatem nie mają większego znaczenia na wzrost spalania paliwa. Ceny takiego bagażnika są już wyższe od poprzednika – trzeba się liczyć z wydatkiem od kilkuset złotych.
• Bagażnik montowany na hak holowniczy – wymogiem jest oczywiście posiadanie haka, ale to również obecnie nie stanowi większego problemu. Profesjonalny montaż haka można zlecić w serwisie samochodowym. Bagażnik na haku niweluje minusy poprzedników – nie wpływa na poziom spalania i umożliwia dostęp do bagażnika samochodu. Minusem mogą okazać się wyższe ceny.
Wybór odpowiedniego bagażnika na rower nie jest więc taki prosty jak może się wydawać, trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, niekoniecznie kierując się wyłącznie jego ceną.

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.