Mariusz Parkitny

Awans prokuratora, który nie wystraszył się rolników

Awans prokuratora, który nie wystraszył się rolników
Mariusz Parkitny

Seria zaskakujących zmian na szczytach szczecińskiej Prokuratury Okręgowej.

Prokurator Remigiusz Dobrowolski został nowym szefem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. To zaskoczenie, bo w środowiskach związanych z Prawem i Sprawiedliwością Dobrowolski miał opinię tego, który śmiał podnieść rękę na polskich rolników.

Kilkudziesięciu oskarżył o ustawianie przetargów na sprzedaż i dzierżawę ziemi w powiecie pyrzyckim. Główni organizatorzy procederu trafili do aresztu.

Sprawa odbiła się głośnym echem w całej Polsce, bo przez kilka dni pod prokuraturą w Szczecinie protestowali w obronie kolegów rolnicy na traktorach oraz żony i matki podejrzanych.

Domagali się zwolnienia podejrzanych i wycofania zarzutów. Poręczenie osobiste wystawił za rolników szef Solidarności Piotr Duda, a arcybiskup Andrzej Dzięga zorganizował Zespół Pomocy Rodzinom Rolników Aresztowanych i Szykanowanych.

Premier Ewa Kopacz zdymisjonowała ówczesnego szefa Agencji Nieruchomości Rolnych w Szcze- cinie, choć nie miał nic wspólnego ze sprawą.

Prok. Dobrowolski nie wystraszył się nacisków i w grudniu 2016 r. zakończył śledztwo. Proces 38 pyrzyckich rolników ruszy na początku kwietnia. Dobrowolski na stanowisku prokuratora okręgowego zastąpił prok. Iwonę Chrobak-Farquharson. Po roku pełnienia obowiązków awansowała do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Zrobiła błyskawiczną karierę, bo jeszcze w lutym 2016 r. była szeregowym prokuratorem w Prokuraturze Rejonowej w Stargardzie. Zajmowała się sprawami gospodarczymi i kryminalnymi. Chrobak-Farquharson odchodzi w trudnym dla Prokuratury Okręgowej okresie.

Po czystce przeprowadzonej wiosną ubiegłego roku w ramach tzw. dobrej zmiany, spora część śledczych została zdegradowana, niektórzy przebywają na wielomiesięcznych zwolnieniach. Ci, którzy pracują, dostali dodatkowe obowiązki.

– Nie mamy nic przeciwko ciężkiej pracy, bo zawsze mieliśmy jej dużo, ale teraz jest taka atmosfera, jakby przełożeni nam nie ufali i wszystko sami chcą kontrolować. Nie dziwię się, że niektórzy mają dość – mówi jeden z prokuratorów.

Oficjalnie wczoraj prokuratura nie komentowała zmian kadrowych. Według naszych informacji szykowane są kolejne.

Mariusz Parkitny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.