Mariusz Parkitny

Aresztowany adwokat już nie oceni kolegów

Aresztowany adwokat już nie oceni kolegów
Mariusz Parkitny

Mec. Tomasz R. został odwołany ze stanowiska zastępcy rzecznika dyscyplinarnego szczecińskiej palestry. Teraz to jego ocenia prokurator.

Prestiżowym stanowiskiem w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Szczecinie mec. Tomasz R. cieszył się kilka miesięcy. W poniedziałek został odwołany.

- Nie jest już zastępcą rzecznika dyscyplinarnego - mówi mec. Włodzimierz Łyczywek, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Szczecinie.

34-letni mec. R. do celi aresztu śledczego w Szczecinie trafił ponad tydzień temu. Jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Zarzuty dotyczą przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu, pomocnictwa do oszustw podatkowych, wystawiania nierzetelnych faktur, prowadzenia nierzetelnych ksiąg rachunkowych, pomocnictwa do poświadczenia nieprawdy w dokumentacji w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przywłaszczenia powierzonego mienia oraz usiłowania wyłudzenia poświadczenia nieprawdy. We wtorek do Sądu Okręgowego trafiło zażalenie obrońcy prawnika na postanowienie o areszcie. Decyzja o tym, czy mec. R. będzie mógł wyjść na wolność, zapadnie w przyszłym tygodniu.

Razem z adwokatem zatrzymano cztery osoby, w tym przedsiębiorców podejrzanych m.in. o pranie brudnych pieniędzy. Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Szczecinie. Wśród zatrzymanych jest m.in. były policjant oraz przedsiębiorcy i przyjaciółka obywatela Czeczeni.

- Śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT przy wykorzystaniu mechanizmu nabycia i dostawy wewnątrzwspólnotowej towarów oraz legalizacją korzyści osiągniętych w wyniku dokonywanych przestępstw - wyjaśnia prok. Magdalena Blanka z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Do tej pory zarzuty usłyszały 32 osoby.

Mariusz Parkitny

Jestem dziennikarzem od prawie dwóch dekad. Piszę do Głosu Szczecińskiego, Naszego Miasta Szczecin, Trendy, portali www.gs24.pl, szczecin.naszemiasto.pl. Jestem absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu Szczecińskiego. Dlatego w pracy zajmuję się najczęściej sprawami wymiaru sprawiedliwości: relacjami z procesów, opisywaniem śledztw. Interesują mnie też sprawy Szczecina. Czasem przyglądam się też naszej polityce, która potrafi przyprawić o ból głowy. Znajdziecie mnie też bardziej prywatnie na Facebooku https://www.facebook.com/mariusz.parkitny.75 Twitterze https://twitter.com/ParkitnyMariusz i Instagramie https://www.instagram.com/parkitnymariusz/?hl=pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.