Mariusz Parkitny [email protected]

Aresztowany adwokat już nie oceni kolegów

Aresztowany adwokat już nie oceni kolegów
Mariusz Parkitny [email protected]

Mec. Tomasz R. został odwołany ze stanowiska zastępcy rzecznika dyscyplinarnego szczecińskiej palestry. Teraz to jego ocenia prokurator.

Prestiżowym stanowiskiem w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Szczecinie mec. Tomasz R. cieszył się kilka miesięcy. W poniedziałek został odwołany.

- Nie jest już zastępcą rzecznika dyscyplinarnego - mówi mec. Włodzimierz Łyczywek, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Szczecinie.

34-letni mec. R. do celi aresztu śledczego w Szczecinie trafił ponad tydzień temu. Jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Zarzuty dotyczą przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu, pomocnictwa do oszustw podatkowych, wystawiania nierzetelnych faktur, prowadzenia nierzetelnych ksiąg rachunkowych, pomocnictwa do poświadczenia nieprawdy w dokumentacji w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przywłaszczenia powierzonego mienia oraz usiłowania wyłudzenia poświadczenia nieprawdy. We wtorek do Sądu Okręgowego trafiło zażalenie obrońcy prawnika na postanowienie o areszcie. Decyzja o tym, czy mec. R. będzie mógł wyjść na wolność, zapadnie w przyszłym tygodniu.

Razem z adwokatem zatrzymano cztery osoby, w tym przedsiębiorców podejrzanych m.in. o pranie brudnych pieniędzy. Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Szczecinie. Wśród zatrzymanych jest m.in. były policjant oraz przedsiębiorcy i przyjaciółka obywatela Czeczeni.

- Śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT przy wykorzystaniu mechanizmu nabycia i dostawy wewnątrzwspólnotowej towarów oraz legalizacją korzyści osiągniętych w wyniku dokonywanych przestępstw - wyjaśnia prok. Magdalena Blanka z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Do tej pory zarzuty usłyszały 32 osoby.

Mariusz Parkitny [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.