Maciej Czerniak

Areszt dla szefa firmy za „słodki przekręt”

Areszt dla szefa firmy za „słodki przekręt” Fot. CBŚP Włocławek
Maciej Czerniak

Prokuratura czeka na ustalenia UKS-u w sprawie wyłudzeń VAT-u. Zarzuty ma już 18 osób, m.in. Andrzej M., wiceprezes firmy z Dobrego.

- Nie myślałem, że kiedykolwiek organy ścigania zabiorą się za machinacje dokonywane przez to towarzystwo - mówi nasz informator, jeden z mieszkańców okolic Radziejowa. - Ludzie tu już zaczynali wątpić w sprawiedliwość, bo każdy widział, co się święci, a nie było mocnego, który by udowodnił przestępstwa.

Areszt dla szefa firmy za „słodki przekręt”
CBŚP Włocławek

Wśród mieszkańców Radziejowa, pobliskiego Dobrego i okolic aż huczy o śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową we Włocławku. W sprawie dotyczącej gigantycznych, sięgających prawie 40 mln zł, wyłudzeń podatku VAT jednym z podejrzanych jest Andrzej M., szef firmy transportowo-handlowej. Zatrzymano go we wrześniu i w kajdankach wyprowadzono z firmy. Ma zarzuty uczestniczenia w wyłudzeniach podatkowych i praniu pieniędzy. Przebywa w areszcie we Wrocławiu, ale - jak zaznacza prokuratura - to czasowe pozbawienie wolności ma związek z zupełnie innym postępowaniem.

- Czekamy na ustalenia Urzędu Kontroli Skarbowej w sprawie kwot, na jakie opiewała część dokonanych wyłudzeń - mówi prok. Krzysztof Baranowski, naczelnik wydziału śledczego Prokuratury Okręgowej we Włocławku. - Wcześniej wyliczenia UKS-u pokrywały się z dowodami zebranymi przez CBŚP.

W pierwszym półroczu 2016 bydgoska Kontrola Skarbowa ujawniła 3 612 fikcyjnych faktur na łączną kwotę blisko 1,2 mld zł.

Postępowanie dotyczy kilkunastu firm z całej Polski (m.in. spółki z Dobrego), które zajmowały się fikcyjnym obrotem mieszanką ekstraktu herbaty z cukrem. Transakcje były fakturowane między różnymi podmiotami, towar miał trafiać do spółki, w której rzekomo następowało jego rozdzielenie na cukier i herbatę. Oba produkty sprzedawano do kolejnych spółek. Następowała zmiana stawki podatku VAT. Mieszanka spożywcza była obłożona stawką 23 proc., natomiast uzyskany w wyniku segregacji cukier już tylko 8 proc. Firma rozdzielająca produkt, po jego dalszej odsprzedaży występowała o zwrot różnicy podatku. Tak wyłudzono co najmniej 36 mln zł. Zarzuty ma 18 osób. Śledztwo ma zakończyć się w pierwszych miesiącach 2017 roku.

Areszt dla szefa firmy za „słodki przekręt”
obserwatorfinansowy.pl (strona działa w ramach NBP) Wykres przedstawia strukturę dziury VAT-owskiej


Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.