Grzegorz Drążek

Amfiteatr czeka na przebudowę. "Remont mógłby się rozpocząć w 2018"

Amfiteatr czeka na przebudowę. "Remont mógłby się rozpocząć w 2018"
Grzegorz Drążek

Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie przebudowy

Szansa na znaczące dofinansowanie przebudowy amfiteatru w Stargardzie pojawiła się jesienią minionego roku, kiedy inwestycja ta została wpisana do zachodniopomorskiego kontraktu terytorialnego.

- Kontrakt terytorialny to ważny dokument zawierający porozumienie między samorządem a stroną rządową w zakresie finansowania przedsięwzięć lokalnych, które są niezbędnym warunkiem rozwoju regionu - informowali przedstawiciele Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.

Włączenie remontu amfiteatru w Stargardzie do kontraktu terytorialnego otworzyło drogę do starania się o pieniądze z Unii Europejskiej. Miasto chce wykorzystać tę szansę.

- Dziś złożyliśmy wniosek o dofinansowanie projektu modernizacji amfiteatru miejskiego - poinformował 4 maja na swoim profilu fejsbukowym Rafał Zając, prezydent Stargardu. - Ubiegamy się o środki z budżetu Unii Europejskiej w wysokości 85 procent kosztów całkowitej przebudowy i wyposażenia naszego amfiteatru wynoszących ponad 18 mln zł. Chcemy pozyskać środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Ogrom pracy już na tym etapie wykonali nasi pracownicy z wydziałów funduszy i rozwoju gospodarczego, inżynierii i ochrony środowiska, kultury, sportu i turystyki i oczywiście nasze SCK. Pierwszy krok ku modernizacji zrobiony.

Na temat amfiteatru i planowanego remontu prezydent Zając mówił też w rozmowie z nami, którą opublikowaliśmy w miniony piątek w Głosie Stargardzkim.

- Jeśli uzyskamy dofinansowanie 85 proc. to myślę, że jeszcze w tym roku przygotujemy się do przetargu - powiedział Rafał Zając. - Zakładam, że latem będzie decyzja. Remont mógłby się rozpocząć w 2018 r.

Mimo że przebudowa amfiteatru jest w kontrakcie terytorialnym, co daje dodatkowe punkty, miasto bierze pod uwagę taki scenariusz, że dofinansowanie nie zostanie przyznane. Prezydent Stargardu zapewnia, że poszukiwane są alternatywne rozwiązania. Jednym z nich jest program Interreg i dofinansowanie w ramach tego programu wspólnego przedsięwzięcia Stargardu, niemieckiej gminy Fahrenwalde i Goleniowa, który uwzględnia remont stargardzkiego amfiteatru. Miasto bierze też pod uwagę wykorzystanie funduszy norweskich.

Grzegorz Drążek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.