Grzegorz Drążek

Amfiteatr czeka na przebudowę. "Remont mógłby się rozpocząć w 2018"

Amfiteatr czeka na przebudowę. "Remont mógłby się rozpocząć w 2018"
Grzegorz Drążek

Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie przebudowy

Szansa na znaczące dofinansowanie przebudowy amfiteatru w Stargardzie pojawiła się jesienią minionego roku, kiedy inwestycja ta została wpisana do zachodniopomorskiego kontraktu terytorialnego.

- Kontrakt terytorialny to ważny dokument zawierający porozumienie między samorządem a stroną rządową w zakresie finansowania przedsięwzięć lokalnych, które są niezbędnym warunkiem rozwoju regionu - informowali przedstawiciele Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.

Włączenie remontu amfiteatru w Stargardzie do kontraktu terytorialnego otworzyło drogę do starania się o pieniądze z Unii Europejskiej. Miasto chce wykorzystać tę szansę.

- Dziś złożyliśmy wniosek o dofinansowanie projektu modernizacji amfiteatru miejskiego - poinformował 4 maja na swoim profilu fejsbukowym Rafał Zając, prezydent Stargardu. - Ubiegamy się o środki z budżetu Unii Europejskiej w wysokości 85 procent kosztów całkowitej przebudowy i wyposażenia naszego amfiteatru wynoszących ponad 18 mln zł. Chcemy pozyskać środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Ogrom pracy już na tym etapie wykonali nasi pracownicy z wydziałów funduszy i rozwoju gospodarczego, inżynierii i ochrony środowiska, kultury, sportu i turystyki i oczywiście nasze SCK. Pierwszy krok ku modernizacji zrobiony.

Na temat amfiteatru i planowanego remontu prezydent Zając mówił też w rozmowie z nami, którą opublikowaliśmy w miniony piątek w Głosie Stargardzkim.

- Jeśli uzyskamy dofinansowanie 85 proc. to myślę, że jeszcze w tym roku przygotujemy się do przetargu - powiedział Rafał Zając. - Zakładam, że latem będzie decyzja. Remont mógłby się rozpocząć w 2018 r.

Mimo że przebudowa amfiteatru jest w kontrakcie terytorialnym, co daje dodatkowe punkty, miasto bierze pod uwagę taki scenariusz, że dofinansowanie nie zostanie przyznane. Prezydent Stargardu zapewnia, że poszukiwane są alternatywne rozwiązania. Jednym z nich jest program Interreg i dofinansowanie w ramach tego programu wspólnego przedsięwzięcia Stargardu, niemieckiej gminy Fahrenwalde i Goleniowa, który uwzględnia remont stargardzkiego amfiteatru. Miasto bierze też pod uwagę wykorzystanie funduszy norweskich.

Grzegorz Drążek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.