Aleja Żołnierza się zmieni. Wytną drzewa, zbudują parkingi i rondo

Czytaj dalej
Grzegorz Drążek

Aleja Żołnierza się zmieni. Wytną drzewa, zbudują parkingi i rondo

Grzegorz Drążek

Pracownia Projektowa Dróg i Mostów ze Szczecina przygotowała koncepcję przebudowy alei Żołnierza w Stargardzie. Projekt ma być realizowany w 2018 roku.

A Aleja Żołnierza ma zostać w przyszłym roku gruntownie przebudowana. Podczas konsultacji społecznych zapadła decyzja o wyborze wariantu, który zakłada wycinkę drzew wzdłuż całej ulicy

Na 2018 rok planowana jest gruntowna przebudowa alei Żołnierza, ruchliwej drogi w sąsiedztwie osiedla Zachód i jednostki wojskowej w Stargardzie. Kierowcy dawno apelują o remont jej jezdni. Zarządca drogi decydował się jedynie na łatanie wyrw. Teraz szykuje konkretny remont drogi, który nie zakończy się tylko na wymianie nawierzchni jezdni.

Podczas konsultacji społecznych urzędnicy opowiedzieli, co zostanie zrobione. W spotkaniu z kilkudziesięcioma mieszkańcami wziął udział przedstawiciel Pracowni Projektowej Dróg i Mostów ze Szczecina, która przygotowała koncepcje przebudowy alei Żołnierza. Są dwa warianty.

- Pierwszy z nich obejmował możliwości inwestycyjne przy zachowaniu obecnego drzewostanu - wyjaśniają miejscy urzędnicy. - Drugi wariant możliwości po całkowitej wycince obecnych drzew i nowym nasadzeniu wybranymi gatunkami. Mieszkańcy obecni na konsultacjach, w drodze głosowania, jednomyślnie opowiedzieli się za wycinką.

Stargardzcy urzędnicy podkreślają, że ten wariant zapewni większe bezpieczeństwo na drodze.

- Drzewa zasłaniają nie tylko lampy, ale też ograniczają pole widzenia kierowców - uważają pracownicy Urzędu Miejskiego w Stargardzie. - Ponadto, pozostawienie w obecnym stanie istniejącego drzewostanu uniemożliwiłoby przebudowę istniejących chodników, budowę ścieżki rowerowej oraz maksymalizację liczby miejsc postojowych.

Tych ostatnich ma być po przebudowie 49.

- Poza tym, rozrastające się korzenie powodować mogą niszczenie nowych nawierzchni, a także chodnika, który już teraz notorycznie jest deformowany przez korzenie drzew - dodają urzędnicy. - Wielu mieszkańców podkreślało również fakt, że obecnie wysokie i gęsto rosnące drzewa pozbawiają ich mieszkań światła słonecznego i czują jakby mieszkali w ciemnicy.

Wariant przebudowy alei Żołnierza, który zakłada wycinkę drzew, będzie teraz dopracowywany. Urzędnicy zapewniają, że nasadzonych zostanie blisko 80 nowych drzew. Planowana inwestycja, poza stworzeniem dodatkowych w tym rejonie Stargardu miejsc parkingowych, zakłada modernizację nawierzchni jezdni, budowę kolejnego odcinka ścieżki rowerowej i chodników po obu stronach drogi.

- Obecnie nanoszone są poprawki koncepcyjne przez projektanta i uzupełniana jest dokumentacja tak, aby rozpocząć działania związane z pozyskaniem dofinansowania z budżetu państwa, a także wsparcia inwestycji przez powiat stargar-dzki - informują miejscy urzędnicy.

Kierowcy mogą się spodziewać jeszcze jednej dużej zmiany. U zbiegu alei Żołnierza i ulicy 9 Zaodrzańskiego Pułku Piechoty ma zostać zbudowane rondo.

- Uważamy, że nasz projekt powinien zyskać akceptację i otrzyma dofinansowanie - mówi Grzegorz Chudzik, inżynier miasta. - Jeśli nie, wtedy trzeba będzie raz jeszcze przeanalizować możliwości finansowe tej inwestycji. Koszty nie są jeszcze znane, ale to będzie kilka milionów złotych.

Grzegorz Drążek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.