Aleja Wyzwolenia prawie po nowemu

Czytaj dalej
Fot. Sebastian Wołosz
Marek Jaszczyński [email protected]

Aleja Wyzwolenia prawie po nowemu

Marek Jaszczyński [email protected]

Do końca - z lekkim opóźnieniem - zmierza modernizacja jednej z najważniejszych ulic w centrum. Powinna zakończyć się 19 grudnia.

- Największa inwestycja ułatwiająca poruszanie się pieszym i rowerzystom kończy się na alei Wyzwolenia. Zakres przedsięwzięcia obejmuje odcinek od ul. Rayskiego do pl. Żołnierza, po stronie zachodniej, a dokładniej przebudowę istniejących chodników, budowę drogi rowerowej, przebudowę przystanków komunikacji miejskiej, wykonanie elementów małej architektury, przebudowę przejść dla pieszych, budowę miejsc parkingowych i remont nawierzchni jezdni - informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

W ramach przebudowy wyremontowany został chodnik i powstała droga rowerowa o nawierzchni asfaltowej. Będzie ona wygodną kontynuacją już istniejących ścieżek. Dla cyklistów pojawi się 28 stojaków rowerowych i 7 podpórek. Dla pieszych udogodnieniem będą ławki.

A co dla kierowców?

Na odcinku od placu Rodła do placu Żołnierza wzdłuż ulicy przygotowane będą miejsca postojowe równoległe do jezdni. Dzięki zwężeniu jezdni do 9,25 m (skrajny pas o szerokości 3,25m i 2 pasy o szerokości 3,00 m) wygospodarowana będzie przestrzeń miejsc parkingowych o szerokości 2,5 m, drogi rowerowej o szerokości 2m i chodnika o szerokości min. 2,4 m oraz opasek bezpieczeństwa. Na odcinku od Rayskiego do placu Rodła parkowanie będzie skośne.

Jeden z naszych Czytelników zauważył jednak problem związany z lokalizacją miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych .

- Moim zdaniem, zamiast tworzyć je cztery obok siebie w jednym miejscu, lepiej byłoby zaplanować je tak, aby znajdowały się przy przejściu przez pas zieleni oddzielającym parking od ścieżki dla rowerów i chodnika. Jedynie z pierwszego z lewej miejsca inwalida będzie mógł dostać się na chodnik w miarę bezpiecznie. Z pozostałych będzie musiał poruszać się albo po trawniku (przed autem) albo po ulicy (z tyłu zaparkowanego auta), co oczywiście nie jest bezpieczne. W sytuacji, gdyby były wykonane przy przejsciach przez pas zieleni, problem jest wyeliminowany, jest bezpiecznie i wygodnie dla niepełnosprawnych - uważa Marek Maculewicz, nasz Czytelnik.

W ramach prac wyremontowana została nawierzchnia jezdni i przebudowane przystanki komunikacji miejskiej.

Na „Plac Rodła „LOT” oraz „Plac Żołnierza Polskiego”, pojawią się także wiaty.

Dzięki zastosowaniu krawężników ułatwiających postój autobusów niskopodłogowych, wygodniej będzie osobom niepełnosprawnym.

W okolicy przystanków oraz skrzyżowań na chodnikach zostanie wykonane oznakowanie dla osób niedowidzących oraz płyty wskaźnikowe na przejściu dla pieszych na pl. Rodła po stronie wschodniej, aby zachować ciągłości ruchu i pomóc im w ten sposób odnaleźć bezpieczną drogę osobom niedowidzącym.

Marek Jaszczyński [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.