Celina Wojda

Aleja Kwiatowa umarła. Teraz miasto próbuje ją wskrzesić

Szklana pułapka, jak mówią niektórzy, w końcu stanie się użyteczną częścią Alei Kwiatowej. Będzie tu centrum informacji turystycznej Szklana pułapka, jak mówią niektórzy, w końcu stanie się użyteczną częścią Alei Kwiatowej. Będzie tu centrum informacji turystycznej
Celina Wojda

Aleja Kwiatowa okazała się jedną z największych porażek inwestycyjnych Jednorazowe wydarzenia mają przywrócić życie w tym miejscu miasta.

Za kilka dni w centrum miasta stanie świąteczny jarmark. Największy i pierwszy miejski. Jarmark będzie ustawiony w Alei Kwiatowej. Będą stragany, świąteczne przysmaki, ozdoby. Miejsce będzie żyło. Szkoda, że tylko przez kilka dni.

- To wskrzeszanie trupa na chwilę - mówi radny PiS Marek Duklanowski. - Robią coś na siłę, próbując reanimować Aleję. Organizowanie jednorazowych imprez przywraca życie, ale tylko na pięć minut.

Betonowa Aleja Kwiatowa nie raz zyskała już miano najgorszej inwestycji w mieście. 6 lat temu, gdy mówiono o przebudowie Alei Kwiatowej w magistracie nie brakowało pozytywnych komentarzy. Były ładne wizualizacje i dużo optymizmu.

- Pamiętam jak prezydent Przepiera, ówczesny dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska opowiadał mi o strumyczkach, w których mieszkańcy Szczecina mieliby chodzić boso, że to miejsce będzie takie ładne i atrakcyjne. A w efekcie jest jak jest - mówi Duklanowski.

Ostatecznie Aleja Kwiatowa okazała się aleją porażek. Najpierw jej przebudowa przeciągała się w nieskończoność, potem okazało się, że spadające liście zatykają strumyczki, więc trzeba było je wyłączyć, zegar słoneczny nie pokazuje prawidłowej godziny. Problemy nie omijały też samego pawilonu, który co chwilę zmieniał właścicieli. Teraz urzędnicy próbują to wszystko zmienić i przywrócić życie Alei Kwiatowej.

Miliony na budowę, tysiące na reanimację

Najpierw wydali miliony na przebudowę. Teraz to odkręcają

Szklana pułapka, jak mówią niektórzy, w końcu stanie się użyteczną częścią Alei Kwiatowej. Będzie tu centrum informacji turystycznej

Remont Alei w 2010 roku kosztował prawie 8 milionów złotych. Mieszkańcy od początku sceptycznie podchodzili do projektu. Zamiast kolorowych kwiatów pojawiła się szara aleja z przeszklonym pawilonem i niezbyt estetycznymi ławkami. Betonowa aleja coraz bardziej zaczęła przeszkadzać mieszkańcom. Pojawił się pomysł na jej ożywienie.

- W wyniku zwycięskiego projektu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego (nazwanego po konsultacjach z pomysłodawcą „Kolorową Aleją”) zakładającego tzw. ożywienie Alei Kwiatowej odbył się w roku bieżącym cykl imprez realizowanych przez Urząd Miasta Szczecin, Żeglugę Szczecińską, Międzynarodowe Targi Szczecińskie i Dom Kultury Słowianin - informuje nas Tomasz Owsik - Kozłowski, rzecznik Żeglugi Szczecińskiej, która obecnie zarządza Aleją. - Za pomocą aktywnej promocji udało nam się dotrzeć do mieszkańców i skutecznie zachęcić ich do wspólnej zabawy i częstszych wizyt w przestrzeni Alei Kwiatowej.

I tak w alei odbyły się m.in. Ekowielkanoc, Święto Konstytucji 3 Maja, Dzień Różnorodności Kulturowej, Urodziny Szczecina. Było też Powitanie wakacji i Pożegnania lata. Na 16 grudnia z kolei zaplanowane zostało rozpoczęcie działalności Centrum Informacji Turystycznej w szklanym pawilonie. Po latach pawilon od przyszłego tygodnia ma zacząć pełnić funkcję, o której mówiono na samym początku. W pawilonie uzyskać będzie można informacje na temat naszego miasta i regionu, poznać ofertę szczecińskich atrakcji turystycznych, kupić Szczecińską Kartę Turystyczną, miejskie pamiątki, wydawnictwa, bilety na wydarzenia oraz zaopatrzyć się w kubek ciepłej kawy lub herbaty. Też w przyszłym tygodniu na Alei Kwiatowej stanie wielki jarmark świąteczny.

Swoje działania w ramach Kolorowej Alei sukcesywnie realizował także Zakład Usług Komunalnych, który nasadzał nowe rośliny, zlecał budowę dedykowanych konkretnym wydarzeniom instalacji florystycznych, stawiał kwiatowe gazony i udekorował kwiatami okoliczny wieżowiec.

Jednak te zabiegi nie są tanie. Tegoroczne ożywienie Alei kosztowało miasto ponad 600 tysięcy. 460 tys. pochodziło z budżetu obywatelskiego. W przyszłym roku projekt „Kolorowa Aleja” będzie kontynuowany.


- Urząd Miasta Szczecin zdecydował, że w roku kolejnym pieniądze przeznaczone na aktywizację tej przestrzeni pozostaną na niezmienionym poziomie - dodaje Tomasz Owsik - Kozłowski. - Planujemy kolejne imprezy w Alei, a ZUK kolejne nasadzenia. W roku 2017 realizowany będzie także cykl Szczecińskich Spacerów Miejskich, które zaczynać i kończyć się będą właśnie w Alei Kwiatowej.

Celina Wojda

Życie w mieście, aktywność społeczna i sportowa, zdrowie, pomoc potrzebującym i działalność na rzecz innych - na takie tematy piszę najczęściej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.