Akcja skarbówki na Wybrzeżu

Czytaj dalej
Bogna Skarul

Akcja skarbówki na Wybrzeżu

Bogna Skarul

Sprzedaż bez paragonów, pirackie płyty, nielegalne papierosy to efekt ostatnich kontroli na świnoujskim targowisku i punktów gastronomicznych w Międzywodziu.

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie kontynuowali kontrole związane z unikaniem rejestracji transakcji na kasach fiskalnych.

Sprzedawał bez kasy fiskalnej

W trakcie patrolu na targowisku miejskim w Świnoujściu urzędnicy skarbówki zaobserwowali transakcję polegającą na sprzedaży dwóch opakowań płyt CD z nagraniami muzycznymi z pominięciem rejestracji na kasie rejestrującej.

Okazało się także w trakcie kontroli, że prowadzący sprzedaż na tym stoisku mieszkaniec Świnoujścia nie posiadał kasy fiskalnej, a co gorsza sprzedawał, mimo że nie miał zarejestrowanej działalności gospodarczej.

- Nie przeszkadzało mu to jednak oferować do sprzedaży płyty z muzyką i filmami - twierdzi Małgorzata Brzoza, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - Na swoim stoisku miał wystawionych ponad 1000 opakowań z płytami zawierającymi nagrania muzyczne i filmowe.

Okazało się, że to były podróbki

Po bliższym przyjrzeniu się oferowanym płytom, funkcjonariusze stwierdzili, że wszystkie towary, to podróbki oryginalnych wydań, a tym samym sprzedawca narusza ustawę z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

- Ustawa ta, jest podstawowym aktem regulującym pozycję autora, zarząd jego prawami autorskimi i ich ochronę - tłumaczy Małgorzata Brzoza ze szczecińskiej Izby Administracji Skarbowej. - Jej głównym celem jest ochrona interesu twórcy - podmiotu, który stworzył dzieło i jest słabszą stroną w obrocie prawami autorskimi. Postępowanie, które będzie prowadzone w Zachodniopomorskim Urzędzie Celno-Skarbowym, rozstrzygnie zarówno o dalszych losach towaru, jak i sprzedającego.

Ale to nie wszystko

To nie jedyne uchybienie, jakie zaobserwowali funkcjonariusze na tym samym targowisku.

W innym miejscu wykryto, że sprzedawca nie zarejestrował transakcji sprzedaży na kasie fiskalnej.

- Sprzedawca został ukarany mandatem w wysokości 500 zł - twierdzi rzeczniczka prasowa.

Sprzedawał papierosy bez akcyzy

W kolejnym przypadku sprzedawano papierosy bez polskich znaków akcyzy.

- W tym przypadku właściciel przyjął mandat opiewający na kwotę 600 zł - dodaje Małgorzata Brzoza. - A papierosy zajęto do dalszego postępowania.

Przyłapano też Niemców

Z kolei niedaleko targowiska, funkcjonariusze natrafili na obywateli Niemiec, którzy w podręcznych bagażach mieli 1600 szt. papierosów. Papierosy, tak jak w poprzednim przypadku, zostały zajęte do postępowania, które będzie prowadzone przez właściwą komórkę ZUCS w Szczecinie.

- Obywatele Niemiec, jako właściciele tych bagaży i papierosów przyjęli mandaty na łączną kwotę 1100 zł - dodaje rzeczniczka prasowa.

W gastronomii - też

Z kolei w Międzywodziu kontrolowano punkty gastronomiczne, czego efektem były trzy mandaty na kwotę 800 zł za brak rejestracji sprzedaży na kasie.

Zadania skarbówki

- Niektórzy przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży jakby zapominali o tym, że powinni dokumentować ją wystawionymi paragonami - komentuje Małgorzata Brzoza z Izby Skarbowej. - Kontrola posiadania kas fiskalnych i wydawania paragonów, ochrona własności intelektualnej są zadaniami Krajowej Administracji Skarbowej.

Bogna Skarul

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.