Adrenalina jest. I szansa na sukces baseballistów

Czytaj dalej
Fot. Natalia Dysarz
Katarzyna Piojda

Adrenalina jest. I szansa na sukces baseballistów

Katarzyna Piojda

Baseball jest u nas traktowany po macoszemu. Niedobrze. Ale dobrze, że nie wszyscy go tak traktują. W podbydgoskim Osielsku prężnie działa drużyna baseballistów. Od ćwierć wieku.

Na boisku są dwie drużyny. Każda liczy 9 zawodników i każda, na przemian, spełnia rolę strony atakującej. Wtedy jej zadaniem jest zdobycie punktów i przeszkadzanie (tak, właśnie tak, ale w oparciu o reguły gry) drużynie broniącej się. Zawodnik z drużyny atakującej najpierw odbija specjalną pałką, czyli kijem, piłkę rzuconą przez miotacza. Rzuca kij i biegnie do najbliższej bazy, aby ją zaliczyć. Jak mu się uda, biegnie do kolejnej. I jeszcze do kolejnej, i znowu, aż skończy bieg.

Baseball od ponad 150 lat jest znany na świecie. U nas - niezbyt. 

- Baseball w Polsce zaczyna być popularny, ale te zmiany idą naprawdę małymi kroczkami - zauważa Robert Pochwała, prezes UKS Dęby Osielsko.

Wydatki są, i to spore. Podstawowy strój zawodnika, czyli koszulka, spodnie i czapeczka, kosztują około 200 złotych. Na kask trzeba wydać jakieś 100, 140 złotych, buty - od 100 do 300, zaś na bejsbolówkę - minimum 200, ale są też takie za 800. Rękawica do łapania piłek to przeważnie 70-500 zł mniej w portfelu. 

To dlatego zawodnicy spod Bydgoszczy uruchomili zbiórkę na portalu Zrzutka.pl. To pierwsza tego rodzaju akcja „Dębów”. - Marzy nam się zebranie kwoty, która umożliwiłaby nam wyjazd na eliminacje Pucharu Federacji. Te odbędą się w Błagojewgradzie w Bułgarii. Dzięki pomocy gminy i własnym oszczędnościom jesteśmy w stanie pokryć tylko połowę potrzebnych wydatków na wyjazd.

A ten praktycznie za chwilę, bo od 10 do 15 czerwca. Chodzi o 10 tysięcy złotych na transport w obie strony, zakwaterowanie i wyżywienie zawodników podczas turnieju w Bułgarii. Wpłaty można przekazywać online albo przelewem tradycyjnym. 

Więcej o zbiórce na stronie: https://zrzutka.pl/deby-zrzutka. Można też wpisać w wyszukiwarkę hasła „zrzutka” i „Dęby Osielsko”.

Więcej o baseballu w Polsce i o Dębach Osielsko czytaj w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 93% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Piojda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.