70 tysięcy Małopolan „szuka pracy”. A firmy cierpią z braku chętnych...

Czytaj dalej
Fot. Piotr Idem / Polska Press
Zbigniew Bartuś

70 tysięcy Małopolan „szuka pracy”. A firmy cierpią z braku chętnych...

Zbigniew Bartuś

Kontrowersje. Bezrobocie w Krakowie zeszło do rekordowo niskiego poziomu w dziejach: 2 proc. Małopolska ma trzeci najniższy wskaźnik w Polsce - 4,7 proc. Ale 40-50 km od stolicy regionu bezrobocie bywa wciąż dwucyfrowe. Co ciekawe, również tam pracodawcy mają coraz większe problemy ze znalezieniem chętnych do roboty.

Małopolscy pracodawcy narzekają, że znalezienie pracownika graniczy z cudem. Na tysiące ofert nie odpowiada nikt. Zarejestrowani bezrobotni przychodzą często po wpis, że się nie nadają. Tymczasem na obrzeżach województwa stopa bezrobocia jest wciąż dwucyfrowa. Formalnie 70 tysięcy Małopolan szuka pracy!

Czytaj komentarz: Ilu jest (naprawdę) bezrobotnych w Małopolsce?

– To jest w sporej mierze fikcja. Część osób od lat rejestruje się nie dlatego, że chce podjąć pracę, tylko po to, by mieć ubezpieczenie zdrowotne – wyjaśnia Jan Gąsienica-Walczak, szef Powiatowego Urzędu Pracy w Zakopanem.

Stopa bezrobocia w powiecie tatrzańskim jest niemal dwa razy wyższa od średniej małopolskiej wynoszącej 4,7 proc. A witryny sklepów i pensjonatów oraz słupy i kolumny ogłoszeniowe w gazetach wytapetowane są ofertami pracy.

W dalszej części tekstu:

 • Jak kształtuje się bezrobocie w Małopolsce?
 • Dlaczego rozwija się szara strefa?
Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.