Małgorzata Klimczak [email protected]

Reforma oświaty. Nauczyciele nie dostają skutecznej pomocy

Reforma oświaty. Nauczyciele nie dostają skutecznej pomocy
Małgorzata Klimczak [email protected]

Nauczyciele mają problemy z pracą. Już teraz jest ponad tysiąc bezrobotnych. Propozycje zawodowe, które otrzymują nie korespondują z ich umiejętnościami zawodowymi.

Realizacja programów aktywizacji zawodowej nie poprawiła znacząco sytuacji zwalnianych nauczycieli na rynku pracy. Pomoc okazała się mało skuteczna, przede wszystkim dlatego, że w znacznym stopniu objęła osoby niezagrożone bezpośrednio utratą pracy, a nawet takie, które z systemem oświaty miały jedynie związek okazjonalny. W efekcie zaledwie kilkanaście procent uczestników programów wsparcia podjęło nową pracę poza sektorem oświaty. Tak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Nauczyciele, którzy tracą pracę w zawodzie, mają małe szanse na zatrudnienie w innej, pokrewnej branży. W związku z utrzymującym się zagrożeniem redukcji zatrudnienia w szkołach oraz z uwagi na szczególną specyfikę grupy zawodowej nauczycieli zasadne jest przygotowanie programów wsparcia.

W związku z wprowadzeniem reformy oświaty zlikwidowane zostaną gimnazja, a nauczyciele z tych szkół będą musieli szukać pracy w innych placówkach. Nie wiadomo czy wszyscy znajdą, bo to jest kwestia siatki godzin i zapotrzebowania na określone specjalizacje.

Do tej pory już były trudności ze znalezieniem pracy, szczególnie w małych miejscowościach. Teraz może być jeszcze trudniej

- W latach 2013-2016 w Wojewódzkim Urzędzie Pracy na terenie województwa zachodniopomorskiego liczba zarejestrowanych bezrobotnych nauczycieli malała, ale malała też liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej dla tej grupy zawodowej - informuje Paweł Nowak z Wydziału Badań i Analiz WUP.

Na koniec I półrocza 2016 roku W WUP było zarejestrowanych 1105 bezrobotnych nauczycieli, dla których WUP miał tylko 307 ofert pracy. Najwięcej bezrobotnych było wśród nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - 313, dla których było 39 ofert pracy oraz wśród innych specjalistów nauczania i wychowania - 555 bezrobotnych, dla których były 152 ofert pracy. Najmniej bezrobotnych jest wśród nauczycieli kształcenia zawodowego - 17, dla których jest 6 ofert pracy.

W 2013 r. Minister Rozwoju Regionalnego, we współpracy z Ministrem Edukacji Narodowej, uruchomił środki finansowe przeznaczone na aktywizację zawodową zwolnionych lub zagrożonych utratą pracy nauczycieli i innych pracowników instytucji sektora oświaty. Projekty wsparcia w ramach Programu Operacyjnego były realizowane w latach 2014-2015.

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że pomoc finansową, wynoszącą niekiedy do 50 tys. zł, otrzymali, poza zwolnionymi lub zagrożonymi zwolnieniami nauczycielami o długoletnim stażu, także pracownicy komercyjnych firm szkoleniowych, pracownicy administracyjni, osoby zatrudnione w instytucjach sektora oświaty przez kilka lub kilkanaście dni przed przystąpieniem do projektu lub w niewielkim wymiarze godzin. A według związkowców nauczyciele, którzy naprawdę nie mają pracy, dostawali propozycje w zawodach, które nie wiążą się z ich wykształceniem.

Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty od lat zamieszcza oferty pracy dla nauczycieli na swojej stronie internetowej, ale w tej chwili można tam znaleźć tylko dwie oferty: dla nauczyciela języka polskiego w Gimnazjum nr 27 w Szczecinie oraz dla nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 54 w Szczecinie.

- Najtrudniej jest w małych miejscowościach, gdzie w jednym powiecie jest jedna szkoła, tam nauczyciele mogą nie znaleźć pracy - mówi Adam Zygmunt, szef zachodniopomorskiego ZNP.

Miasto Szczecin na własną rękę planuje się wprowadzenie programu ochrony doświadczonych kadr oświatowych pn. „Parasol”, umożliwiającego nauczycielom gimnazjów przekwalifikowania się i tym samym zdobycia nowych możliwości zawodowych.

Małgorzata Klimczak [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.